29 yanvar 2026-cı il tarixində YAP Səbail rayon təşkilatının “Biz Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin elmi-siyasi irsini öyrənirik” adlı məktəbinin növbəti görüşü Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində təşkil olunub.
Gənclərin iştirakı ilə keçirilən “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan mədəniyyəti” mövzusunda tədbirdə YAP Səbail rayon təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova çıxış ediblər. Çıxışlarda Ulu Öndər Heydər Əliyevin müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin memarı olmaqla yanaşı, milli-mənəvi dəyərlərimizin, mədəni irsimizin qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində apardığı ardıcıl və məqsədyönlü siyasət xüsusi vurğulanıb. Bildirilib ki, məhz Heydər Əliyevin uzaqgörən mədəniyyət strategiyası nəticəsində Azərbaycan incəsənəti, muzey işi, teatr, musiqi, ədəbiyyat və digər sahələr yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub, milli mədəniyyətimiz beynəlxalq miqyasda tanıdılıb. Belə maarifləndirici tədbirlərin gənc nəslin mədəni irsə bağlılıq ruhunda formalaşmasında mühüm rol oynadığı diqqətə çatdırılıb.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar üçün muzey üzrə ekskursiya təşkil olunub, onlara muzeyin tarixi və zəngin kolleksiyaları barədə məlumat verilib.

29 января 2026 года в Азербайджанском национальном музее искусств состоялась очередная встреча школы «Мы изучаем научно-политическое наследие Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева», организованной Сабаильской районной организацией партии Новый Азербайджан.
В мероприятии на тему «Общенациональный лидер Гейдар Алиев и азербайджанская культура», прошедшем с участием молодёжи, выступили председатель Сабаильской районной организации Мухтар Нагиев и директор Азербайджанского национального музея искусств Ширин Меликова.
В выступлениях было подчеркнуто, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев, являясь архитектором современного азербайджанского государства, проводил последовательную и целенаправленную политику по сохранению и развитию национально-духовных ценностей и культурного наследия. Было отмечено, что благодаря его дальновидной культурной стратегии азербайджанское искусство, музейное дело, театр, музыка, литература и другие сферы вступили в новый этап развития, а национальная культура получила международное признание. Особое внимание было уделено значению подобных просветительских мероприятий в формировании у молодёжи чувства приверженности культурному наследию.
В рамках мероприятия для участников была организована экскурсия по музею, в ходе которой им рассказали об истории музея и его богатых коллекциях.