7–8 fevral tarixlərində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə kino” layihəsi çərçivəsində görkəmli nonkonformist rəssamlarımızın yaradıcılığına həsr olunmuş “Üfüqü ötənlər” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Film XX əsr Azərbaycan təsviri sənətində nonkonformizm istiqamətinin əsasını qoymuş Cavad Mircavadov, Tofiq Cavadov, Rasim Babayev, Qorxmaz Əfəndiyev və Əşrəf Murad kimi sənətkarların yaradıcılıq dünyasına nəzər salır.Rəsmi ideoloji çərçivələrdən kənarda formalaşan bu istiqamət estetik və düşüncə sərhədlərini aşan, daxili azadlığa əsaslanan və dövrün qadağaları fonunda formalaşmış bədii dili ilə seçilir.
Ekran əsəri rəssamların fərdi təcrübələri və yaradıcılıq axtarışları vasitəsilə bütöv bir dövrün mənəvi-emosional mənzərəsini canlandıraraq kino həvəskarlarına Azərbaycan sənət irsinə yeni və fərqli prizmadan baxmaq imkanı yaradıb.
Nümayişdən sonra qonaqlar “Altmışıncılar nəsli: konformizmdən kənar Azərbaycan incəsənəti” adlı yeni daimi ekspozisiya ilə tanış olublar.
Film və sərgi qonaqlara rəssamların yaradıcılığını yaxından kəşf etmək və onun təsirini birbaşa yaşamaq imkanı verib. Tədbir iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

7–8 февраля в Азербайджанском национальном музее искусств в рамках проекта «Кино в музее» состоялся показ документального фильма «Шагнувшие за горизонт», посвящённого творчеству выдающихся азербайджанских художников-нонконформистов.
Фильм обращается к художественному миру Джавада Мирджавадова, Тофика Джавадова, Расима Бабаева, Горхмаза Эфендиева и Ашрафа Мурада — мастеров, заложивших основы нонконформизма в азербайджанском изобразительном искусстве XX века. Сформировавшееся вне официальных идеологических рамок, это направление отличалось стремлением к преодолению эстетических и мыслительных границ, внутренней свободой и особым художественным языком, возникшим на фоне ограничений эпохи.
Посредством индивидуального опыта и творческих поисков художников кинолента воссоздаёт духовно-эмоциональную атмосферу целой эпохи, предоставляя любителям кино возможность взглянуть на художественное наследие Азербайджана под новым, необычным углом.
После показа гости ознакомились с новой постоянной экспозицией «Поколение шестидесятников: азербайджанское искусство вне конформизма».
Фильм и выставка позволили посетителям ближе познакомиться с творчеством художников и непосредственно ощутить его воздействие. Мероприятие вызвало большой интерес у участников.