Dekabrın 5-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Rusiyanın Əməkdar mədəniyyət işçisi, "Keramarx" Memarlıq və Bədii Keramika Muzeyinin kuratoru M.L. Makoqonova tərəfindən "Keramarx: Ekspozisiya və kolleksiya toplama fəaliyyətinə əsas yanaşmalar" adlı mühazirə təqdim olunub.
Məruzəçi "Keramarx" muzeyinin yaranma tarixindən, elmi fəaliyyətindən, muzeydə həyata keçirilən layihə və sərgilərdən bəhs edib. M.L. Makoqonova həmçinin "Keramarx" muzeyinin ekspozisiyasında yer alan keramika nümunələrinə toxunaraq onların Rusiyanın müxtəlif bölgələrindən və digər ölkələrdən əldə edildiyini vurğulayıb.
Mühazirədə xüsusi olaraq Sankt-Peterburqdakı binaları bəzəyən keramik dekor və fiqurlar, eləcə də şəhərin ümumi memarlıq xüsusiyyətləri müzakirə olunub. Burada mövcud olan müxtəlif memarlıq üslublarından danışan Makoqonova, şəhərsalma tarixində yerli üslubun meydana çıxması, onun kilsə tikintisində təzahürü və binaların fasadlarının bəzədilməsində bədii keramikanın istifadəsi haqqında maraqlı məlumatlar verib. Dinləyicilər tərəfindən maraqla qarşılanan mühazirə zamanı "Keramarx" muzeyinin ekspozisiya fəaliyyətinə dair zəngin təqdimat nümayiş olunub.

On December 5, 2024, a lecture entitled "Keramarkh": Basic approaches to exhibition and collection activities” was held at the Azerbaijan National Museum of Art. It was given by Honoured Cultural Worker of Russia, curator of the "Keramarkh" Museum of Architectural and Artistic Ceramics M.L. Makogonova.
The lecturer spoke about the history of the "Keramarkh" Museum, its scientific activities, exhibitions and projects held in the museum. M.L. Makogonova touched upon the topic of ceramic elements presented in the expositions of the "Keramarkh" Museum, including samples received from regions of Russia and other countries.
The special attention was paid to ceramic decorations and figures decorating buildings in St. Petersburg, as well as general architectural features of the city in the lecture. Speaking about the architectural styles of the city, Makogonova told about the history of the emergence of the Russian style in urban planning and its influence on the construction of churches, about the use of artistic ceramics in decorating the facades of buildings.
During the lecture, a presentation was given on the exposition activities of the "Keramarkh" Museum.