5 oktyabr 2025-ci il tarixində, Beynəlxalq Müəllimlər Günündə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində görkəmli maarifçi, ictimai xadim və xeyriyyəçi Mirzə Məhəmməd Zamanbəylinin anadan olmasının 165 illiyinə həsr olunmuş “Maarif işığında: Mirzə Məhəmməd Zamanbəyli” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə bütün həyatını xalqının istiqlalı və maariflənməsinə həsr etmiş M.M.Zamanbəylinin parlaq həyat yoluna nəzər salınıb. Pedaqoji elmlər doktoru, professor Rüfət Hüseynzadə, pedaqogika elmləri doktoru, professor Zəhra Muradova, Mirzə Məhəmməd Zamanbəylinin nəticələri- Azərbaycan Pediatrlar Assosiasiyasının prezidenti, tibb üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təranə Tağızadə, müstəqil araşdırmaçı Anar Zamanbəyli, Kəngərli nəslinin nümayəndəsi, Əməkdar mədəniyyət işçisi Sənubər Kərimova çıxış edərək M.M.Zamanbəylinin Azərbaycan təhsili və mədəniyyətinin inkişafına verdiyi böyük töhfələrdən, yaşadığı dövrün maarifçilik ideyalarından bəhs ediblər. Çıxışlar zamanı M.M.Zamanbəylinin övladları, Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəllimləri olmuş tanınmış pedaqoqlar -Qafar Zamanov və Xurşud xanım Zamanbəyli Əhmədova, həmçinin Lətif Hüseynzadənin xatirəsi hörmətlə anılıb. Əməkdar müəllim Rüfət Lətif oğlu Hüseynzadə müəllifi olduğu “Yer üzünün ən şərəfli peşəsi: müəllimlik” kitabını muzeyin kitabxanasına hədiyyə edib.
Tədbirdə Zamanbəyli ailəsi tərəfindən muzeyə təqdim olunmuş iki portret – “Mirzə Məhəmməd Zamanbəylinin portreti” və “Şirniyyatçı Kərbəlayi Heydərin portreti”əsərləri nümayiş etdirilib. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin elmi katibi Nuranə Səlimli görkəmli Azərbaycan rəssamı B.Kəngərli tərəfindən çəkilmiş portretlər haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Sonda böyük ziyalı və maarifçi M.M.Zamanbəylinin həyatı və zəngin fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olunub.

5 октября 2025 года, в Международный день учителя, в Азербайджанском Национальном музее искусств состоялось мероприятие под названием «В свете просвещения: Мирза Мухаммед Замамбейли», посвящённое 165-летию со дня рождения выдающегося просветителя, общественного деятеля и филантропа Мирзы Мухаммеда Замамбейли.
На мероприятии была представлена яркая жизненная и общественная деятельность М.М. Замамбейли, посвятившего всю свою жизнь независимости и просвещению своего народа. Доктор педагогических наук, профессор Руфат Гусейнзаде; доктор педагогических наук, профессор Захра Мурадова; правнучка Мирзы Мухаммеда Замамбейли — президент Ассоциации педиатров Азербайджана, кандидат медицинских наук, доцент Тарана Тагызаде; независимый исследователь Анар Замамбейли; представитель рода Кенгерли, заслуженный работник культуры Сенубер Керимова выступили с докладами о вкладе М.М. Замамбейли в развитие азербайджанского образования и культуры, а также о просветительских идеях его эпохи.
В ходе выступлений с глубоким уважением были упомянуты дети М.М. Замамбейли — известные педагоги Гафар Заманов и Хуршуд ханум Замамбейли Ахмедова, которые были учителями Общенационального Лидера Гейдара Алиева, а также педагог Лятиф Гусейнзаде. Заслуженный учитель Руфат Лятиф оглы Гусейнзаде подарил музейной библиотеке свою книгу «Самая почётная профессия на Земле — учительство».
В рамках мероприятия были представлены два портрета, переданные семьёй Замамбейли в дар музею: «Портрет Мирзы Мухаммеда Замамбейли» и «Портрет кондитера Кербелаи Гейдара». Учёный секретарь Азербайджанского Национального музея искусств Нурана Салимли рассказала участникам о портретах, созданных выдающимся азербайджанским художником Б. Кенгерли.
В завершение мероприятия был показан видеоролик, посвящённый жизни и многогранной деятельности великого просветителя и общественного деятеля М.М. Замамбейли.