Mayın 21-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası çərçivəsində “Klassikanın qovşağında doğan müasirlik” adlı mühazirə keçirilib.
Mühazirə AMİM-nin müasir üslublu keçid korpusunun layihə müəllifi, memar Abdul Hüseynov tərəfindən təqdim olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin Elmi-tədqiqat üzrə direktor müavini Aytən Əhmədova qonaqları salamlayaraq mühazirənin memarlıq və mədəni irs mövzularının aktuallığı baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. Tədbirdə tanınmış kulturoloq, professor, “Simurq” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti Fuad Məmmədov və Əməkdar mədəniyyət işçisi Nailə Rəhimova çıxış edərək mühazirənin əhəmiyyəti və məruzəçi haqqında yüksək fikirlərini iştirakçılarla bölüşüblər.
Görüş zamanı muzey memarlığında klassik və müasir üslubun vəhdəti, tarixi memarlıq irsinin qorunaraq yeni memarlıq həlləri ilə uzlaşdırılması, eləcə də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin memarlıq transformasiyası barədə maraqlı məlumatlar təqdim edilib. Şüşəli korpusun yaranma prosesi, ideyanın ilkin mərhələsindən son versiyasınadək təklif olunan memarlıq həlləri müzakirə olunub, layihə ilə bağlı hazırlanmış çertyoj və maketlər iştirakçılara əyani şəkildə nümayiş etdirilib.
Tədbirin sonunda qonaqlar muzeydə yeni açılmış “Küləklər şəhərinin salnaməsi. XIX–XXI əsrlər rəssamlarının əsərlərində Bakı" adlı sərgi ilə tanış olublar.

21 мая в Азербайджанском национальном музее искусств в рамках 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству состоялась лекция под названием «Современность, рожденная на стыке классики».
Лекцию представил автор проекта современного переходного корпуса музея, архитектор Абдул Гусейнов.
Открывая мероприятие вступительным словом, заместитель директора по научно-исследовательской работе Азербайджанского национального музея искусств Айтан Ахмедова приветствовала гостей и подчеркнула актуальность лекции с точки зрения вопросов архитектуры и культурного наследия. В ходе мероприятия известный культуролог, профессор, президент Азербайджанской культурной ассоциации «Симург» Фуад Мамедов и заслуженный работник культуры Наиля Рагимова выступили с речами, поделившись своими высокими оценками лекции и личности докладчика.
Во время встречи были представлены интересные сведения о сочетании классического и современного стилей в музейной архитектуре, сохранении исторического архитектурного наследия в сочетании с новыми архитектурными решениями, а также об архитектурной трансформации Азербайджанского национального музея искусств. Участникам был подробно представлен процесс создания стеклянного корпуса музея: от первоначальной идеи до окончательной версии проекта. Были обсуждены различные архитектурные решения, а также наглядно продемонстрированы чертежи и макеты, подготовленные в рамках проекта.
В завершение мероприятия гости ознакомились с недавно открывшейся в музее выставкой «Летопись города ветров. Баку в произведениях художников XIX–XXI веков».