Fevralın 25-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Xocalı faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunmuş “Xocalı soyqırımı təsviri sənətdə” adlı mühazirə keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə açıq elan olunub, ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Muzeyin Sərgi və tərtibat şöbəsinin müdiri, sənətşünas Əsəd Quliyev tərəfindən təqdim olunan mühazirədə Xocalı soyqırımının Azərbaycan təsviri sənətində əks olunmasından, mövzuya fərqli bədii yanaşmalardan geniş danışılıb. Qeyd olunub ki, muzeyin kolleksiyasında qorunan çoxsaylı rəngkarlıq və qrafika nümunələri tarixi faciənin bədii salnaməsi kimi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Tədbirdə Qarabağ Müharibəsi Əlilləri, Veteranları və Şəhid Ailələri İctimai Birliyinin Yasamal rayon təşkilatının sədri, ehtiyatda olan polkovnik Bəhram Şeydayev çıxış edərək Xocalı həqiqətlərinin təbliğinin vacibliyini vurğulayıb, faciə qurbanlarının xatirəsinin yaşadılmasının hər bir vətəndaşın mənəvi borcu olduğunu bildirib.
Mühazirə iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, Xocalı soyqırımının təsviri sənətdə əksinin tarixi yaddaşın formalaşmasında mühüm rol oynadığı xüsusi qeyd olunub.

25 февраля в Азербайджанском национальном музее искусств состоялась лекция под названием «Ходжалинский геноцид в изобразительном искусстве», посвящённая 34-й годовщине Ходжалинской трагедии.
Мероприятие было официально открыто исполнением Государственного гимна Азербайджанской Республики, после чего память шехидов, отдавших свои жизни за независимость и территориальную целостность страны, была почтена минутой молчания.
В лекции, представленной заведующим отделом выставок и оформления музея, искусствоведом Асадом Гулиевым, подробно говорилось об отражении Ходжалинского геноцида в азербайджанском изобразительном искусстве, а также о различных художественных подходах к данной теме. Было отмечено, что многочисленные образцы живописи и графики, хранящиеся в коллекции музея, имеют особое значение как художественная летопись исторической трагедии.
На мероприятии выступил председатель Ясамальской районной организации Общественного объединения инвалидов Карабахской войны, ветеранов и семей шехидов, полковник в отставке Бахрам Шейдаев, который подчеркнул важность распространения правды о Ходжалы и отметил, что сохранение памяти о жертвах трагедии является моральным долгом каждого гражданина.
Лекция вызвала большой интерес у участников, и было особо подчеркнуто, что отражение Ходжалинского геноцида в изобразительном искусстве играет важную роль в формировании исторической памяти.