Fevralın 5-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin 90 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər silsiləsi çərçivəsində “Xalq rəssamı Kazım Kazımzadənin həyat və yaradıcılığı” adlı mühazirə keçirilib.
Mühazirə sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, K.Kazımzadə irsinin tədqiqatçısı Sevil Kərimova tərəfindən təqdim olunub.
Tədbirdə görkəmli sənətkar, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə 50 ilə yaxın dövrdə rəhbərlik etmiş K.Kazımzadənin Azərbaycan təsviri sənətində tutduğu mövqe, zəngin yaradıcılıq irsi, əsərlərinə xas bədii üslub xüsusiyyətləri və milli incəsənətin inkişafına verdiyi töhfələr elmi-nəzəri aspektdən təhlil olunub, fədakar muzey xadimi kimi gördüyü işlər haqqında ətraflı bəhs edilib.
Tədbirin sonunda K.Kazımzadənin oğlu Aydın Kazımzadə çıxış edərək muzeyin 90 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib. O, muzeyin tarixində dərin iz qoymuş şəxsiyyətlər haqqında belə tədbirlərin keçirilməsini mədəni irsin yaşadılması, peşəkar təcrübənin paylaşılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.

5 февраля в рамках мероприятий, посвящённых 90-летию Азербайджанского национального музея искусств, состоялась лекция на тему «Народный художник Казым Казымзаде: жизнь и творчество».
Лекцию представила доктор философии по искусствоведению, доцент, проректор по международным связям Азербайджанского государственного университета культуры и искусств, исследователь наследия К. Казымзаде Севиль Керимова.
В ходе мероприятия был проведён научно-теоретический анализ роли выдающегося мастера Казым Казымзаде, который на протяжении почти 50 лет возглавлял Азербайджанский национальный музей искусств. Особое внимание было уделено его месту в азербайджанском изобразительном искусстве, богатому творческому наследию, художественно-стилистическим особенностям произведений и вкладу в развитие национального искусства. Также подробно освещалась его самоотверженная деятельность в качестве музейного работника.
В завершение мероприятия выступил сын К. Казымзаде — Айдын Казымзаде, который высоко оценил цикл мероприятий, проводимых в рамках 90-летнего юбилея музея. Он подчеркнул особую значимость подобных встреч, посвящённых личностям, оставившим глубокий след в истории музея, отметив их важную роль в сохранении культурного наследия и передаче профессионального опыта.