Fevralın 5-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin 90 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər silsiləsi çərçivəsində “Xalq rəssamı Kazım Kazımzadənin həyat və yaradıcılığı” adlı mühazirə keçirilib.
Mühazirə sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, K.Kazımzadə irsinin tədqiqatçısı Sevil Kərimova tərəfindən təqdim olunub.
Tədbirdə görkəmli sənətkar, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə 50 ilə yaxın dövrdə rəhbərlik etmiş K.Kazımzadənin Azərbaycan təsviri sənətində tutduğu mövqe, zəngin yaradıcılıq irsi, əsərlərinə xas bədii üslub xüsusiyyətləri və milli incəsənətin inkişafına verdiyi töhfələr elmi-nəzəri aspektdən təhlil olunub, fədakar muzey xadimi kimi gördüyü işlər haqqında ətraflı bəhs edilib.
Tədbirin sonunda K.Kazımzadənin oğlu Aydın Kazımzadə çıxış edərək muzeyin 90 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən tədbirləri yüksək qiymətləndirib. O, muzeyin tarixində dərin iz qoymuş şəxsiyyətlər haqqında belə tədbirlərin keçirilməsini mədəni irsin yaşadılması, peşəkar təcrübənin paylaşılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.

On February 5, a lecture entitled “People’s Artist Kazim Kazimzadeh: Life and Creative Work” was held within the framework of events dedicated to the 90th anniversary of the Azerbaijan National Museum of Art.
The lecture was delivered by Sevil Karimova, PhD in Art History, Associate Professor, Vice-Rector for International Relations at the Azerbaijan State University of Culture and Arts, and a researcher of Kazimzadeh’s artistic legacy.
During the event, the prominent artist Kazim Kazimzadeh—who led the Azerbaijan National Museum of Art for nearly 50 years—was discussed from a scholarly and theoretical perspective. Particular attention was given to his role in Azerbaijani fine arts, his rich creative heritage, the distinctive stylistic features of his works, and his contributions to the development of national art. His dedicated work as a museum professional was also highlighted in detail.
At the end of the event, Kazimzadeh’s son, Aydin Kazimzadeh, delivered a speech highly appreciating the events organized on the occasion of the museum’s 90th anniversary. He emphasized the special importance of holding such events about individuals who have left a profound mark on the museum’s history, noting their role in preserving cultural heritage and sharing professional experience.