Yanvarın 19-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə mühazirə”layihəsi çərçivəsində “20 Yanvar təsviri sənətdə” adlı mühazirə keçirilib. AMİM-nin Sərgi və tərtibat şöbəsinin müdiri, sənətşünas Əsəd Quliyev tərəfindən təqdim olunan mühazirədə Azərbaycan xalqının müasir tarixinə qanlı, həm də qürurlu səhifə kimi yazılmış 20 Yanvar hadisələrinin təsviri sənət ustalarımızın əsərlərindəki bədii təzahürü geniş təhlil edilib.
Əsəd Quliyev faciənin ilk günlərindən etibarən rəssamların bu mövzuya reaksiyasını, milli kədər və ləyaqət hissinin rəngkarlıq, qrafika və heykəltəraşlıq nümunələrində necə əks olunduğunu dinləyicilərin diqqətinə çatdırıb.
Mühazirədə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasında yer alan mövzuya dair dəyərli sənət əsərlərinin həm görüntülü “tarixi sənəd”, həm də yüksək bədii nümunə kimi əhəmiyyətindən danışılıb.
Mühazirə dinləyicilər tərəfindən diqqətlə izlənilib, təqdim olunan bədii nümunələr və təhlillər geniş maraq doğurub.

On January 19, the Azerbaijan National Museum of Art hosted a lecture titled “January 20th in Visual Art” as part of the “Lectorium in the Museum” project. The lecture was delivered by Asad Guliyev, art historian and Head of the Exhibition and Display Department of the Azerbaijan National Museum of Art. It offered an in-depth analysis of the artistic representation of the events of January 20th — a tragic yet proud chapter in the modern history of the Azerbaijani people — as reflected in the works of Azerbaijani visual artists.
Asad Guliyev drew attention to artists’ responses to this theme from the very first days of the tragedy, highlighting how feelings of national grief and dignity were expressed through painting, graphic art, and sculpture.
The lecture also emphasized the importance of valuable artworks on this subject preserved in the museum’s collection, both as visual “historical documents” and as outstanding examples of artistic excellence.
The lecture was followed with great attention by the audience, and the presented artworks and analyses generated broad interest.