12 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan rəssamlığı” adlı mühazirə keçirildi.
12 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan rəssamlığı” adlı mühazirə keçirildi. Muzeyin Sərgi və tərtibat şöbəsinin müdiri, sənətşünas Əsəd Quliyev tərəfindən təqdim olunan mühazirədə görkəmli dövlət xadimi, müasir Azərbaycanın memarı Heydər Əliyevin incəsənətə, sənət insanlarına göstərdiyi qayğı və diqqətdən, mədəniyyət sahəsində həyata keçirdiyi böyük tədbir və layihələrdən, rəssam və heykəltəraşlarla dostluq münasibətlərindən bəhs edildi.
Mühazirənin sonunda Ulu Öndərin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Böyük sənət hamisi” adlı sənədli film nümayiş olundu. Qeyd edək ki, Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyi ilə çəkilmiş filmin layihə rəhbəri və baş prodüsseri Namiq Hüseynovdur.

On 12th December, 2024 in the Azerbaijan National Museum of Art was held the lecture under the name “Great Leader Heydar Aliyev and Azerbaijani painting”, devoted to the memory of the national leader Heydar Aliyev.
At the lecture, presented by the head of the exhibition and design department of the museum, art critic Asad Guliyev, was told about the care and attention of the great statesman, the architect of modern Azerbaijan Heydar Aliyev to art and people of art, about the great events and projects he carried out in the field of culture, his friendly relations with artists and sculptors.
At the end of the lecture, a documentary film entitled “The Great Patron of Arts” dedicated to the 100th anniversary of the great leader was shown.
It should be noted that the project manager and a chief producer of the film, shot with the support of the Azerbaijani Diaspora Support Fund, is Namig Huseynov.