Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin 90 illik yubileyi çərçivəsinndə keçirilən “Mədəniyyətlərin dialoqu: Qazaxıstan – Azərbaycan” adlı sərgidə Qazaxıstanın müxtəlif nəsillərə aid rəssamlarının 30-a yaxın rəngkarlıq əsəri təqdim olunur.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin 90 illik yubileyi çərçivəsinndə keçirilən “Mədəniyyətlərin dialoqu: Qazaxıstan – Azərbaycan” adlı sərgidə Qazaxıstanın müxtəlif nəsillərə aid rəssamlarının 30-a yaxın rəngkarlıq əsəri təqdim olunur. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi müstəqillik dövründə ilk dəfə olaraq keçmiş sovet respublikalarına aid əsərlərin saxlanıldığı fondlarına müraciət edərək sərgidə tanınmış qazax rəssamlarının qrafika və rəngkarlığa aid 8 əsərini nümayiş etdirir. Layihə Qazaxıstanın bədii irsini geniş mədəni-tarixi kontekstdə dərk etməyə yönəlmişdir.
Ekspozisiyada milli rəngkarlıq məktəbinin formalaşmasının kökündə duran sənətkarların — Abılxan Kasteyev, Moldaxmet Kenbayev, Kanafiya Teljanov, Nurbek Tansıkbayev və Mariya Lizoqubun əsərləri mühüm yer tutur. Burada akademik məktəb ilə köçəri mədəniyyətinə söykənən obrazlı təfəkkür üzvi şəkildə birləşir. İlk peşəkar qazax qadın rəssamı Ayşə Qalimbayeva, Sabur Mambeyev, Salixitdin Aytbayev və Şaymardan Sariyevin əsərlərində isə obrazın daxili məzmununa, onun rəmzi və fəlsəfi aspektlərinə diqqət daha da artır.
Qazaxıstan təsviri sənətinin banilərindən biri olan Abılxan Kasteyevin yaradıcılığı muzey kolleksiyası üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. 1984-cü ildən muzeyin adını daşıdığı ilk qazax rəssamı, fitri istedad sahibi olan bu sənətkar təbiətə sadiq qalaraq realistik əsərlər yaratmışdır.

В рамках празднования 90-летнего юбилея Азербайджанского национального музея искусств проходит выставка под названием «Диалог культур: Казахстан – Азербайджан», на которой представлено около 30 живописных произведений казахстанских художников разных поколений.
В рамках празднования 90-летнего юбилея Азербайджанского национального музея искусств проходит выставка под названием «Диалог культур: Казахстан – Азербайджан», на которой представлено около 30 живописных произведений казахстанских художников разных поколений. Впервые за период независимости Азербайджанский национальный музей искусств обратился к своим фондам, где хранятся произведения бывших советских республик, и представил на выставке 8 графических и живописных работ известных казахстанских художников. Проект направлен на осмысление художественного наследия Казахстана в широком культурно-историческом контексте.
В экспозиции важное место занимают произведения художников, стоявших у истоков формирования национальной школы живописи — Абылхана Кастеева, Молдахмета Кенбаева, Канафии Тельжанова, Нурбека Тансыкбаева и Марии Лизогуб. В их творчестве органично сочетаются академическая школа и образное мышление, основанное на традициях кочевой культуры. В произведениях первой профессиональной казахской художницы Айши Галимбаевой, Сабура Мамбеева, Салихитдина Айтбаева и Шаймардана Сариева особое внимание уделяется внутреннему содержанию образа, его символическим и философским аспектам.
Творчество Абылхана Кастеева, одного из основоположников казахстанского изобразительного искусства, имеет особое значение для музейной коллекции. Этот выдающийся художник, чьё имя музей носит с 1984 года, был первым профессиональным казахским живописцем и обладал природным талантом. Оставаясь верным природе, он создавал реалистические произведения.