Mayın 2-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Qərbi Azərbaycanın Göyçə və Qaraqoyunlu bölgələrinə aid “İlmələrdə yaşayan tariximiz” adlı sərgi açılıb.
5 May – Xalçaçı Gününə həsr olunmuş sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Şirin Məlikova, Çəmbərək rayon icmasında qadınlarla iş üzrə məsul şəxs Aynurə Məhəmmədova, icmanın sədri, professor Əvəz Ələkbərov, Qərbi Azərbaycan İcmasının (QAİ) sədri, millət vəkili, professor Əziz Ələkbərli, İcmanın İH-nin sədr müavini, millət vəkili Hikmət Babaoğlu və Çəmbərək rayon icmasında mədəniyyət üzrə məsul şəxs Rüxsarə Adilqızı çıxış edərək sərginin tarixi və mədəni əhəmiyyətindən bəhs ediblər. Çıxışlarda qeyd olunub ki, nümayiş olunan xalçalar Qərbi Azərbaycanın tarixi yaddaşını, mədəni kimliyini və məişət ənənələrini yaşadan qiymətli irs nümunələridir. Bu cür sərgilərin Azərbaycanın mədəni mirasının qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb. Eyni zamanda, xalçaçılıq sənətinin qadın yaradıcılığı ilə sıx bağlı olduğu və bu ənənənin yaşadılmasının önəmi diqqətə çatdırılıb.
Tədbirinin bədii hissəsində istedadlı musiqiçilər tərəfindən Azərbaycanın xalq mahnıları və milli rəqs ifa edilib.
Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.
Sərginin ekspozisiyasını Göyçə və Qaraqoyunlu bölgələrinə aid, vaxtilə həmin ərazilərdə yaşayan azərbaycanlı qadınlar tərəfindən toxunmuş xalçalar təşkil edir. Bu xalçalar 1987–1991-ci illərdə baş vermiş son deportasiya dalğası zamanı soydaşlarımız tərəfindən ən dəyərli və müqəddəs əşyalar kimi qorunaraq Azərbaycana gətirilmiş, bu günədək milli irsimizin canlı nümunəsi kimi yaşadılmışdır.
Təqdim olunan xalçalar əsasən İrəvan mərkəzinə aid olsa da, onların ornament və naxış sistemində digər klassik xalçaçılıq mərkəzlərinə xas bədii xüsusiyyətlər də aydın şəkildə hiss olunur. Xalçalarda istifadə olunan həndəsi elementlər, simvollar və kompozisiya quruluşu milli kimliyimizin dərin qatlarını əks etdirir.
Sərgidə nümayiş olunan nümunələrdə Göyçə və Qaraqoyunlu bölgələrinin zəngin təbiəti də öz bədii ifadəsini tapır. Xalça ornamentlərində əks olunan nərgiz, bənövşə və lalə motivləri həmin ərazilərin estetik gözəlliyini və yaddaşını bu günə qədər yaşadır.

2 мая в Азербайджанском национальном музее искусств открылась выставка под названием «История, живущая в узлах», посвящённая регионам Гёйча и Каракоюнлу Западного Азербайджана.
На церемонии открытия выставки, приуроченной к 5 мая — Дню ковродела, выступили директор музея, заслуженный работник культуры Ширин Меликова, ответственная по работе с женщинами в общине Чамбаракского района Айнура Мухаммедова, председатель общины, профессор Аваз Алекберов, председатель Общины Западного Азербайджана, депутат, профессор Азиз Алекберли, заместитель председателя исполнительного комитета общины, депутат Хикмет Бабаоглу, а также ответственная по культуре в Чамбаракской районной общине Рухсара Адильгызы. В своих выступлениях они подчеркнули историческое и культурное значение выставки. Было отмечено, что представленные ковры являются ценными образцами наследия, отражающими историческую память, культурную идентичность и бытовые традиции Западного Азербайджана. Подчёркивалась важность подобных выставок для сохранения культурного наследия Азербайджана и передачи его будущим поколениям. Также было отмечено, что ковроткачество тесно связано с женским творчеством, и подчеркнута значимость сохранения этой традиции.
В художественной части мероприятия талантливые музыканты исполнили азербайджанские народные песни и национальные танцы.
Затем гости ознакомились с экспозицией.
Экспозицию выставки составляют ковры из регионов Гёйча и Каракоюнлу, сотканные азербайджанскими женщинами, проживавшими на этих территориях. Эти ковры были сохранены как наиболее ценные и священные предметы и привезены в Азербайджан во время последней волны депортаций 1987–1991 годов. До сегодняшнего дня они сохраняются как живые образцы национального наследия.
Хотя представленные ковры в основном относятся к Иреванскому центру, в их орнаментальной и композиционной системе также отчётливо прослеживаются художественные особенности других классических центров ковроткачества. Геометрические элементы, символы и композиционная структура отражают глубинные слои национальной идентичности.
В представленных на выставке образцах нашло художественное отражение и богатство природы регионов Гёйча и Каракоюнлу. Мотивы нарцисса, фиалки и тюльпана, отображённые в орнаментах ковров, до сих пор сохраняют эстетическую красоту и память этих территорий.