Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Sənət yolunun izləri: Cahangir Rüstəmovun yaradıcılıq dünyası” adlı sərgidə rəssamın AMİM, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası və şəxsi kolleksiyalardan seçilmiş, yaradıcılığının müxtəlif dövrlərini əhatə edən 40-dan çox əsəri nümayiş olunur.
Mövzu üzrə bölünmüş zallarda rəssamın yaradıcılığına aid portret, natürmort və tematik tablolar xüsusi yer tutur. Sənətkarın yaradıcılığının ilk mərhələsi İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı illərə təsadüf edir. Sərgi ekspozisiyasında nümayiş olunan “Qəhrəmanın qarşılanması”, “Axırıncı alman”, “Pambıq yığımı” kimi əsərlərdə onun fərdi üslubu və bədii axtarışları aydın şəkildə izlənilir. 1950-ci illərdən etibarən isə portret və məişət mövzularına müraciət edən rəssamın “Hüseyn Qafarovun portreti”, “Eyvan”, “Bakı”, “Balaca köməkçi” və “Ailə sevinci” kimi əsərləri ekspozisiyada xüsusi yer tutur və yaradıcılığında yeni mərhələnin başlanğıcını əks etdirir.
Sərgidə Cahangir Rüstəmovun yaradıcılığında mühüm yer tutan kənd həyatına həsr olunmuş tablolar da nümayiş olunur. Rəssam Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən əldə etdiyi müşahidələri rəngkarlıq dili ilə ifadə edərək zəhmətkeş insanların həyatını realist və emosional üslubda təqdim edib. Qadın əməyi mövzusuna həsr olunmuş “Yaşıl çay plantasiyası”, “Kolxozçular” və “Tarla zəhmətkeşləri” əsərləri ekspozisiyada lirik ovqatı və milli koloritin harmoniyasını əks etdirən nümunələr kimi diqqəti cəlb edir.
Ekspozisiyada rəssamın xarici səfərlərinin nəticəsi olaraq ərsəyə gəlmiş əsərlər də nümayiş olunur. Fransa və Tunis səfərlərindən əldə etdiyi təəssüratlar “Luvr”, “Tələbə qızlar”, “Karfagen yaxınlığında” və “Kayruanlı qızlar” tablolarında öz bədii həllini tapıb.

Выставка под названием «След пути в искусстве: творческий мир Джахангира Рустамова», организованная совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем искусств, представляет более 40 произведений художника, отобранных из коллекции музея, Азербайджанской государственной картинной галереи и частных собраний, охватывающих различные периоды его творчества.
В залах, разделённых по тематическому принципу, особое место занимают портреты, натюрморты и тематические полотна художника. Начальный этап творчества мастера относится к послевоенным годам Второй мировой войны. В таких произведениях, представленных в экспозиции, как «Встреча героя», «Последний немец», «Сбор хлопка», чётко прослеживаются его индивидуальный стиль и художественные поиски. Начиная с 1950-х годов художник обращается к портрету и бытовой тематике; такие работы, как «Портрет Гусейна Гафарова», «Балкон», «Баку», «Маленький помощник» и «Семейная радость», занимают особое место в экспозиции и отражают начало нового этапа в его творчестве.
На выставке также представлены произведения, посвящённые сельской жизни, которая занимает важное место в творчестве Джахангира Рустамова. Художник, выражая наблюдения, сделанные в различных регионах Азербайджана, языком живописи, реалистично и эмоционально передаёт жизнь трудолюбивых людей. Работы, посвящённые теме женского труда, такие как «Зелёная чайная плантация», «Колхозницы» и «Труженики полей», привлекают внимание как примеры, отражающие лирическое настроение и гармонию национального колорита.
В экспозиции также представлены произведения, созданные в результате зарубежных поездок художника. Впечатления от поездок во Францию и Тунис нашли художественное воплощение в картинах «Лувр», «Студентки», «Окрестности Карфагена» и «Девушки из Кайруана».