Fevralın 20-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Xalq rəssamı Davud Kazımovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş yubiley sərgisinin açılışı baş tutub.
Çoxsaylı ictimaiyyət nümayəndələrinin qatıldığı açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova, Azərbayacan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, millət vəkili Rafael Hüseynov, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Natiq Əliyev, Xalq rəssamları Ömər Eldarov, Fuad Salayev, s.ü.f.d. Telman İbrahimov, Davud Kazımovun oğlu, AzRA-nın professoru Akif Kazımov çıxış ediblər.
Çıxışlarda görkəmli rəssam Davud Kazımovun Azərbaycan təsviri sənətinin inkişafındakı xidmətlərindən, milli rəngkarlıq məktəbinə verdiyi töhfələrdən, gənc rəssamların formalaşmasındakı rolundan bəhs edilib, yüksək insani keyfiyyətləri, tələbələrinə olan qayğıkeş münasibəti ilə bağlı səmimi xatirələr bölüşülüb. Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.

On February 20, the opening ceremony of an exhibition dedicated to the 100th anniversary of the birth of People's Artist Davud Kazimov was held at the Azerbaijan National Museum of Art.
The opening ceremony, attended by numerous public figures, featured speeches by Saadat Yusifova, Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan; Shirin Melikova, Director of the Azerbaijan National Museum of Art; Rafael Huseynov, Director of the National Museum of Azerbaijani Literature and Member of Parliament; Natig Aliyev, Rector of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts; People's Artists Omar Eldarov and Fuad Salayev; Telman Ibrahimov, PhD in Art History; and Akif Kazimov, son of Davud Kazimov and professor at the Academy of Fine Arts.
The speakers highlighted the prominent artist’s contributions to the development of Azerbaijani fine arts, his impact on the national school of painting, and his role in nurturing young artists. Heartfelt memories were shared regarding his high personal qualities and his mentorship of students. Following the speeches, guests toured the exhibition.