Fevralın 20-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Xalq rəssamı Davud Kazımovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş yubiley sərgisinin açılışı baş tutub.
Çoxsaylı ictimaiyyət nümayəndələrinin qatıldığı açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova, Azərbayacan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, millət vəkili Rafael Hüseynov, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Natiq Əliyev, Xalq rəssamları Ömər Eldarov, Fuad Salayev, s.ü.f.d. Telman İbrahimov, Davud Kazımovun oğlu, AzRA-nın professoru Akif Kazımov çıxış ediblər.
Çıxışlarda görkəmli rəssam Davud Kazımovun Azərbaycan təsviri sənətinin inkişafındakı xidmətlərindən, milli rəngkarlıq məktəbinə verdiyi töhfələrdən, gənc rəssamların formalaşmasındakı rolundan bəhs edilib, yüksək insani keyfiyyətləri, tələbələrinə olan qayğıkeş münasibəti ilə bağlı səmimi xatirələr bölüşülüb. Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.

20 февраля в Азербайджанском национальном музее искусств состоялось открытие юбилейной выставки, посвященной 100-летию со дня рождения Народного художника Давуда Казымова.
В церемонии открытия, в которой приняли участие многочисленные представители общественности, выступили заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Саадат Юсифова, директор Азербайджанского национального музея искусств Ширин Меликова, директор Национального музея азербайджанской литературы, депутат Рафаэль Гусейнов, ректор Азербайджанской государственной академии художеств Натиг Алиев, народные художники Омар Эльдаров и Фуад Салаев, доктор философии по искусствоведению Тельман Ибрагимов, а также сын Давуда Казымова, профессор АГАХ Акиф Казымов.
В выступлениях было рассказано о заслугах выдающегося мастера в развитии изобразительного искусства Азербайджана, его вкладе в национальную школу живописи и роли в становлении молодых художников. Участники поделились теплыми воспоминаниями о его высоких человеческих качествах и заботливом отношении к студентам. Затем гости ознакомились с экспозицией.