Yanvarın 13-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində yazıçı Qurban Səidin dünyaca məşhur “Əli və Nino” romanının əsasında “Sevgi odası: Əli və Nino balı” adlı immersiv tamaşa keçirilib. Unudulmaz sevgi hekayəsindən bəhs edən, İlqar Safatın rejissorluğu ilə hazırlanan bu unikal tamaşa Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının aktyorları tərəfindən təqdim olunub. Əli və Nino rollarında Murad İsmayılov və Səma Vəliyeva çıxış ediblər. Digər rollarda Azərbaycanın Əməkdar artistləri Maqsud Məmmədov, Salman Bayramov, Elmira Aslanova və Yelena Spitsına yer alıblar. Tamaşanın quruluşçu rəssamı Mustafa Mustafayev, xoreoqrafı Nigar Rzayevadır. Əsərin motivləri əsasında səhnələşdirmə isə Valentina Reznikovaya aiddir.
Bal öz iştirakçılarını sanki Şərq və Qərbin fərqli dəyərlərinin birləşdiyi mistik atmosferə səyahətə aparıb. Hər bir qonaq bu bənzərsiz gecənin bir hissəsinə çevrilərək özünü əbədi sevgi hekayəsinin qəhrəmanı kimi hiss edib. Qonaqların Əli və Nino dövrünün geyim dəbindən bəhrələnən Şərq zərifliyini və Avropa eleqantlığını əks etdirən kostyumlarda qatıldığı gecə muzeydə ecazkar ab-hava yaradıb. Hazırda teatrın səhnəsində oynanılan “Əli və Nino” tamaşasından kiçik səhnələrı və dövrün rəqslərini ifa ediblər. Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, nazirin müşaviri Cahangir Səlimxanov və digər tanınmış simaların qatıldığı İmmersiv tamaşanın sonunda Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyin direktoru Şirin Məlikova çıxış edərək aktyorlara və qonaqlara öz təşəkkürünü bildirib və belə gözəl sənət məkanında bu kimi maraqlı və unikal tədbirlərin davam edəcəyinə ümid etdiyini vurğulayıb. Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının direktoru Ədalət Hacıyev və tamaşanın rejissoru İlqar Safat isə öz çıxışlarında tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlıqlarını ifadə edərək qonaqları teatrın tamaşalarına dəvət ediblər.
Əsrarəngiz hiss və duyğuların hökm sürdüyü gecənin iştirakçıları muzeydən unudulmaz təəssüratlarla ayrılıblar.

«Ода любви: бал Али и Нино» — путешествие в легендарную историю любви.
13 января в Национальном художественном музее Азербайджана состоялся иммерсивный спектакль под названием «Ода любви: бал Али и Нино» по мотивам всемирно известного романа «Али и Нино» писателя Курбана Саида. Этот уникальный спектакль, повествующий о незабываемой истории любви, в постановке Ильгара Сафата представили актеры Азербайджанского Государственного Академического Русского Драматического Театра. Роли Али и Нино исполнили Мурад Исмаилов и Сама Валиева. В других ролях приняли участие заслуженные артисты Азербайджана Магсуд Мамедов, Салман Байрамов, Эльмира Асланова и Елена Спицына. Художник-постановщик спектакля – Мустафа Мустафаев, хореограф – Нигяр Рзаева. Постановка по мотивам произведения принадлежит Валентине Резниковой.
Бал отправил своих участников в путешествие в мистическую атмосферу, где соединились разные ценности Востока и Запада. Каждый гость стал частью этой неповторимой ночи и почувствовал себя героем вечной истории любви. Вечер, где гости участвовали в костюмах, отражающих восточную элегантность и европейскую элегантность, используя моду на одежду эпохи Али и Нино, создал в музее чудесную атмосферу. Они исполнили небольшие сценки и танцы того периода из спектакля «Али и Нино», который сейчас идет на сцене театра. По окончании иммерсивного спектакля, в котором приняли участие заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Мурад Гусейнов, советник министра Джахангир Салимханов и другие известные деятели, директор Азербайджанского Национального Музея Искусств Ширин Меликова  выразила благодарность актерам и гостям и подчеркнула надежду, что такие интересные и уникальные мероприятия будут продолжаться в столь прекрасном арт-пространстве. Директор Азербайджанского Государственного Академического Русского Драматического Театра Адалят Гаджиев и режиссер спектакля Ильгар Сафат выразили благодарность организаторам мероприятия и пригласили гостей на спектакли театра.
Участники вечера, охваченные загадочными чувствами и эмоциями, оставили музей с незабываемыми впечатлениями.