Yanvarın 13-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində yazıçı Qurban Səidin dünyaca məşhur “Əli və Nino” romanının əsasında “Sevgi odası: Əli və Nino balı” adlı immersiv tamaşa keçirilib. Unudulmaz sevgi hekayəsindən bəhs edən, İlqar Safatın rejissorluğu ilə hazırlanan bu unikal tamaşa Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının aktyorları tərəfindən təqdim olunub. Əli və Nino rollarında Murad İsmayılov və Səma Vəliyeva çıxış ediblər. Digər rollarda Azərbaycanın Əməkdar artistləri Maqsud Məmmədov, Salman Bayramov, Elmira Aslanova və Yelena Spitsına yer alıblar. Tamaşanın quruluşçu rəssamı Mustafa Mustafayev, xoreoqrafı Nigar Rzayevadır. Əsərin motivləri əsasında səhnələşdirmə isə Valentina Reznikovaya aiddir.
Bal öz iştirakçılarını sanki Şərq və Qərbin fərqli dəyərlərinin birləşdiyi mistik atmosferə səyahətə aparıb. Hər bir qonaq bu bənzərsiz gecənin bir hissəsinə çevrilərək özünü əbədi sevgi hekayəsinin qəhrəmanı kimi hiss edib. Qonaqların Əli və Nino dövrünün geyim dəbindən bəhrələnən Şərq zərifliyini və Avropa eleqantlığını əks etdirən kostyumlarda qatıldığı gecə muzeydə ecazkar ab-hava yaradıb. Hazırda teatrın səhnəsində oynanılan “Əli və Nino” tamaşasından kiçik səhnələrı və dövrün rəqslərini ifa ediblər. Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, nazirin müşaviri Cahangir Səlimxanov və digər tanınmış simaların qatıldığı İmmersiv tamaşanın sonunda Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyin direktoru Şirin Məlikova çıxış edərək aktyorlara və qonaqlara öz təşəkkürünü bildirib və belə gözəl sənət məkanında bu kimi maraqlı və unikal tədbirlərin davam edəcəyinə ümid etdiyini vurğulayıb. Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının direktoru Ədalət Hacıyev və tamaşanın rejissoru İlqar Safat isə öz çıxışlarında tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlıqlarını ifadə edərək qonaqları teatrın tamaşalarına dəvət ediblər.
Əsrarəngiz hiss və duyğuların hökm sürdüyü gecənin iştirakçıları muzeydən unudulmaz təəssüratlarla ayrılıblar.

On January 13, an immersive performance called "Ode of love: Ali and Nino's ball" based on the world-famous novel "Ali and Nino" by the writer Gurban Said was held at the Azerbaijan National Museum of Art. This unique play, which tells about an unforgettable love story, directed by Ilgar Safat, was presented by the actors of the Azerbaijan State Academic Russian Drama Theater. Murad Ismayilov and Sama Valiyeva performed the roles of Ali and Nino. Honored artists of Azerbaijan Magsud Mammadov, Salman Bayramov, Elmira Aslanova and Yelena Spitsyna took part in other roles. The stage designer of the performance is Mustafa Mustafayev, the choreographer is Nigar Rzayeva. Based on the motifs of the work, staging belongs to Valentina Reznikova.
The ball took its participants on a journey to a mystical atmosphere where the different values of the East and the West were united. Each guest became a part of this unique night and felt like a hero of an eternal love story. The night, when the guests participated in costumes reflecting the Eastern elegance and European elegance, benefiting from the clothing fashion of the era of Ali and Nino, created a wonderful atmosphere in the museum. They performed small scenes and dances of the period from the play "Ali and Nino" currently being played on the stage of the theater. At the end of the Immersive performance, which was attended by Murad Huseynov, the Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Jahangir Salimkhanov, the minister's adviser, and other well-known figures, Shirin Malikova, the director of the Azerbaijan National Museum of Art, expressed her gratitude to the actors and guests and expressed her hope that such interesting and unique events will continue in such a beautiful art space. Director of the Azerbaijan State Academic Russian Drama Theater Adalat Hajiyev and director of the play Ilgar Safat expressed their gratitude to the organizers of the event and invited the guests to the performances of the theater.
The participants of the night, dominated by mysterious feelings and emotions, left the museum with unforgettable impressions.