Fevralın 19-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində müasir incəsənətin seçilən isimlərindən biri, rəssam, heykəltəraş, pedaqoq, qalereyaçı Aydan Salahovanın muzeyə hədiyyə etdiyi “Boşluq” adlı rəngkarlıq əsərinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Fevralın 19-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində müasir incəsənətin seçilən isimlərindən biri, rəssam, heykəltəraş, pedaqoq, qalereyaçı Aydan Salahovanın muzeyə hədiyyə etdiyi “Boşluq” adlı rəngkarlıq əsərinin təqdimat mərasimi keçirilib.Tədbir iştirakçılarını salamlayan AMIM-nin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova hər bir muzey üçün yeni eksponatın mühüm hadisə olduğunu qeyd etdi. O, Aydan Salahova yaradıcılığının, orijinal bədii düşüncə tərzinin bir parçasını təşkil edən bu əsərin muzeyə dəyərli hədiyyə olduğunu bildirdi. Vurğulandı ki, rəssam yaradıcılıq axtarışlarını müasir dövrün dərinliklərinə yönəldərək özünü aktual incəsənətə həsr etmişdir. Bu yanaşma təkcə onun üsullarında deyil, eyni zamanda toxunduğu mövzularda da özünü göstərir. Yaradıcılığında əsas mövzulardan biri isə Şərq qadını, onun cəmiyyətdəki yeri, hüquqları və gələcəyidir.
Daima eksperimentlər apararaq öz düşüncələrini ifadə etmək üçün yeni formalar tapan rəssamın əsərləri müasir sənət sərgilərində böyük maraqla qarşılanır. Bu sırada onun Rusiya, Böyük Britaniya, Belçika, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və digər ölkələrin sərgi salonlarında, Venesiya Biennalesində nümayiş etdirilmiş əsərlərini qeyd etmək olar.
Aydan Salahovanın müəllifi olduğu sənət nümunələri bu gün Moskvada Dövlət Tretyakov Qalereyasında, Müasir İncəsənət Muzeyində, Roma, Nyu-Yorkda yerləşən nüfuzlu qalereyalarda, eləcə də şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.
Daha sonra tədbir tanınmış sənət nəzəriyyəçisi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Teymur Daiminin moderatorluğu ilə davam etdi. O, öncə Aydan Salahova fenomeninin özünəməxsusluğunu geniş şərh
etdi və onun müəllifi olduğu, çoxqatlı məna yükünə malik əsərlərinin müasir incəsənətin seçilənləri sırasında olduğunu bildirdi.
Dialoq formatında təşkil olunan təqdimat mərasimində çıxış edən rəssam Aydan Salahova öz həyat və yaradıcılıq yolunun maraqlı məqamlarını dinləyicilərlə bölüşərək,  2022-ci ildə Bakıda yaratdığı “Boşluq” adlı əsəri haqqında bəhs etdi. O, bu əsəri öz kolleksiyasına daxil etdiyi üçün Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə təşəkkürünü bildirdi. Müəllif, həmçinin təqdimat mərasiminə qatılan qonaqları maraqlandıran sualları cavablandırdı.

On February 19, a presentation ceremony for the painting "Void," gifted to the museum by one of the prominent figures in contemporary art, artist, sculptor, educator, and gallerist Aydan Salahova, was held at the Azerbaijan National Museum of Art.
On February 19, a presentation ceremony for the painting "Void," gifted to the museum by one of the prominent figures in contemporary art, artist, sculptor, educator, and gallerist Aydan Salahova, was held at the Azerbaijan National Museum of Art. Greeting the event participants, the museum's director, PhD in Art History Shirin Malikova, noted that a new exhibit is a significant event for any museum. She mentioned that this work, which is part of Aydan Salahova's original artistic thinking, is a valuable gift to the museum. It was emphasized that the artist has directed her creative search into the depths of modernity, dedicating herself to contemporary art. This approach is evident not only in her methods but also in the themes she addresses. One of the key themes in her work is the Eastern woman, her place in society, rights, and future.
Aydan Salahova’s works, which are constantly evolving through experiments and finding new forms for expressing her thoughts, are met with great interest at contemporary art exhibitions. Among them are her works showcased in exhibition halls in Russia, the United Kingdom, Belgium, the United Arab Emirates, and other countries, as well as at the Venice Biennale.
The works of Aydan Salahova are now held in prestigious galleries such as the State Tretyakov Gallery in Moscow, the Museum of Contemporary Art, galleries in Rome and New York, as well as in private collections.
The event continued under the moderation of renowned art theorist, PhD in Philosophy, Teymur Daimi. He extensively discussed the uniqueness of Aydan Salahova’s phenomenon and mentioned that her multi-layered works hold a place among the selected ones in contemporary art.
In a dialogue format, the artist Aydan Salahova shared interesting moments from her life and creative journey with the audience and spoke about her work "Void," created in 2022 in Baku. She expressed her gratitude to the Azerbaijan National Museum of Art for including this work in its collection. The author also answered questions from guests interested in her works.