Fevralın 19-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində müasir incəsənətin seçilən isimlərindən biri, rəssam, heykəltəraş, pedaqoq, qalereyaçı Aydan Salahovanın muzeyə hədiyyə etdiyi “Boşluq” adlı rəngkarlıq əsərinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Fevralın 19-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində müasir incəsənətin seçilən isimlərindən biri, rəssam, heykəltəraş, pedaqoq, qalereyaçı Aydan Salahovanın muzeyə hədiyyə etdiyi “Boşluq” adlı rəngkarlıq əsərinin təqdimat mərasimi keçirilib.Tədbir iştirakçılarını salamlayan AMIM-nin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova hər bir muzey üçün yeni eksponatın mühüm hadisə olduğunu qeyd etdi. O, Aydan Salahova yaradıcılığının, orijinal bədii düşüncə tərzinin bir parçasını təşkil edən bu əsərin muzeyə dəyərli hədiyyə olduğunu bildirdi. Vurğulandı ki, rəssam yaradıcılıq axtarışlarını müasir dövrün dərinliklərinə yönəldərək özünü aktual incəsənətə həsr etmişdir. Bu yanaşma təkcə onun üsullarında deyil, eyni zamanda toxunduğu mövzularda da özünü göstərir. Yaradıcılığında əsas mövzulardan biri isə Şərq qadını, onun cəmiyyətdəki yeri, hüquqları və gələcəyidir.
Daima eksperimentlər apararaq öz düşüncələrini ifadə etmək üçün yeni formalar tapan rəssamın əsərləri müasir sənət sərgilərində böyük maraqla qarşılanır. Bu sırada onun Rusiya, Böyük Britaniya, Belçika, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və digər ölkələrin sərgi salonlarında, Venesiya Biennalesində nümayiş etdirilmiş əsərlərini qeyd etmək olar.
Aydan Salahovanın müəllifi olduğu sənət nümunələri bu gün Moskvada Dövlət Tretyakov Qalereyasında, Müasir İncəsənət Muzeyində, Roma, Nyu-Yorkda yerləşən nüfuzlu qalereyalarda, eləcə də şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.
Daha sonra tədbir tanınmış sənət nəzəriyyəçisi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Teymur Daiminin moderatorluğu ilə davam etdi. O, öncə Aydan Salahova fenomeninin özünəməxsusluğunu geniş şərh
etdi və onun müəllifi olduğu, çoxqatlı məna yükünə malik əsərlərinin müasir incəsənətin seçilənləri sırasında olduğunu bildirdi.
Dialoq formatında təşkil olunan təqdimat mərasimində çıxış edən rəssam Aydan Salahova öz həyat və yaradıcılıq yolunun maraqlı məqamlarını dinləyicilərlə bölüşərək,  2022-ci ildə Bakıda yaratdığı “Boşluq” adlı əsəri haqqında bəhs etdi. O, bu əsəri öz kolleksiyasına daxil etdiyi üçün Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə təşəkkürünü bildirdi. Müəllif, həmçinin təqdimat mərasiminə qatılan qonaqları maraqlandıran sualları cavablandırdı.

19 февраля в Азербайджанском Национальном Музее Искусств состоялась презентация картины "Пустота", подаренной музею одной из выдающихся фигур современного искусства — художницей, скульптором, педагогом и галеристом Айданой Салаховой.
19 февраля в Азербайджанском Национальном Музее Искусств состоялась презентация картины "Пустота", подаренной музею одной из выдающихся фигур современного искусства — художницей, скульптором, педагогом и галеристом Айданой Салаховой. Приветствуя участников мероприятия, директор музея, доктор философии по искусствоведению Ширин Меликова отметила, что для каждого музея появление нового экспоната является важным событием. Она также заявила, что это произведение, являющееся частью оригинального художественного мышления Айдан Салаховой, представляет собой ценнейший подарок музею. Было подчеркнуто, что художница направила свои творческие поиски вглубь современности, посвятив себя актуальному искусству. Этот подход проявляется не только в её методах, но и в темах, которые она затрагивает. Одной из основных тем в её творчестве является Восточная женщина, её место в обществе, права и будущее.
Картины Айданы Салаховой, которая постоянно экспериментирует и находит новые формы для выражения своих мыслей, встречают большой интерес на современных художественных выставках. В числе её работ, представленные на выставках в России, Великобритании, Бельгии, Объединённых Арабских Эмиратах и других странах, а также на Венецианской биеннале.
Произведения Айдан Салаховой хранятся в таких престижных галереях, как Государственная Третьяковская галерея в Москве, Музей современного искусства, в галереях Рима и Нью-Йорка, а также в частных коллекциях.
Затем мероприятие продолжилось под модерацией известного теоретика искусства, доктора философских наук Теймура Даими. Он подробно рассказал о феномене Айдан Салаховой и её многозначительных произведениях, которые
занимают особое место среди выдающихся работ современного искусства.
На презентации, организованной в формате диалога художница Айдан Салахова поделилась с аудиторией интересными моментами из своей жизни и творчества и рассказала о своём произведении "Пустота", созданном в 2022 году в Баку. Она выразила благодарность Азербайджанскому Национальному Музею Искусств за то, что это произведение стало частью его коллекции. Автор также ответила на вопросы гостей, интересовавшихся её работами.