4 dekabr 2024-cü il tarixində başlayan Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin “De Bur Sarayının Kaminləri”  layihəsi, hazırda Rossotrudniçestvo və Bakıdakı Rus evinin “Xeyirxahlıq Missiyası” çərçivəsində “İlhamverənlər. "Xeyirxah Əməllər Zamanı Forumu" layihəsi ilə tərəfdaşlıq əsasında həyata keçirilir.
4 dekabr 2024-cü il tarixində başlayan Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin “De Bur Sarayının Kaminləri”  layihəsi, hazırda Rossotrudniçestvo və Bakıdakı Rus evinin “Xeyirxahlıq Missiyası” çərçivəsində “İlhamverənlər. "Xeyirxah Əməllər Zamanı Forumu" layihəsi ilə tərəfdaşlıq əsasında həyata keçirilir. Layihənin məqsədi 1951-ci ildən etibarən muzeyimizin bir binasının yerləşdiyi De Bur sarayındakı keramik soba və kaminlərin elmi araşdırılması və atribusiyasıdır. Digər məqsəd isə  XIX və XX əsrlərin qovşağında ilk neft bumu dövründə Avropa üslubunda tikilən binaların fonunda bu artefaktların mədəni-tarixi kontekstdə öyrənilməsidir. Bu dar çərçivəli  mövzu, əslində mədəni-tarixi əlaqələrin geniş bir spektrini aşkarlayır.
Araşdırma prosesində mühüm işləq görülüb – sarayın əksər kamin və sobalarının ölçüləri götürülüb, istehsal möhürləri aşkar edilib, Bakıdakı digər tarixi bina və  mənzillərdə sobalar nəzərdən keçirilib.
Azərbaycan Memarlar İttifaqını (AMİ) ziyarət  zamanı  ittifaqın  sədri Elbəy Qasımzadə layihəni dəstəkləyərək AMİ-nin də əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğuladı. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyeva ilə görüş də çox səmərəli keçdi. Bu görüş nəticəsində AMİM-in  inşası ilə bağlı  arxiv materialları və sobaların ölçülərinə dair qiymətli məlumatlar əldə edildi.
Bundan başqa, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və "Keramarx" Muzeyinin mütəxəssisləri Hacı  Zeynalabdin Tağıyevin sarayında yerləşən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyini, Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzini, Nəriman Nərimanovun ev-muzeyini və milyonçu Budaqovun iş otağını ziyarət ediblər. Layihəyə Bakı Memarlığının  tanınmış tətqiqatçısı Elçin Əliyev də öz böyük arxivi ilə qoşulub. Qeyd edək ki,böyük maraq doğurmuş layihə çərçivəsində elmi-tədqiqat işlərinin aparılması davam etdiriləcək. Tədqiqatın nəticəsində  ekskursiya mətnləri yazılacaq və mütəxəssislərin arxiv materialları ilə zəngin kitab dərc olunacaq

The project of the Azerbaijan National Museum of Art "Fireplaces of the Palace of De Boure" carried out at this stage in partnership with Rossotrudnichestvo, the Russian House within the framework of their project "Mission Dobro" "Inspirers. The forum is time for good deeds" started on December 4.
The project of the Azerbaijan National Museum of Art "Fireplaces of the Palace of De Boure" carried out at this stage in partnership with Rossotrudnichestvo, the Russian House within the framework of their project "Mission Dobro" "Inspirers. The forum is time for good deeds" started on December 4. It is aimed at studying and attributing tiled stoves and fireplaces of the De Boure Palace, where the Azerbaijan National Museum of Art is housed since 1951. Today the Palace is one of the museum`s buildings. The goal is to study these artifacts in the context of the cultural and historical factor, which can be traced against the background of the rapid construction of European-style mansions during the era of the first oil boom at the turn of two centuries - the 19th and 20th, and this rather narrow topic opens up a very wide layer of cultural and historical ties.
Based on the results of the research in ANMA, an excursion text and a book will be prepared, which will include an archive and a scientific interpretation by specialists from St. Petersburg. During the stay of experts from the Keramarch Museum in Baku, measurements were taken and marks on most of the fireplaces and stoves of the palace were found. Along with this, meetings and inspections of stoves in other historical buildings and apartments in Baku were organized.
Of special note is the visit to the Union of Architects of Azerbaijan and the meeting with its chairman Elbay Gasimzadeh, who expressed interest in cooperation. The meeting between the director of ANMA Shirin Melikova and invited experts with Sabina Hajiyeva, the head of the State Service for the Protection, Development and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture of Azerbaijan, was very productive, during which invaluable materials from the museum’s construction archives and measurements of stoves were provided.
Then representatives of "Keramarch" museum visited the Museum of History of Azerbaijan located in historic building – Palace of Haji Zeynalabdin Taghiyev, the Maksud Ibrahimbeyov Creativity Centre, The House-Museum of Nariman Narimanov, working cabinet of millionaire Budagov.
A famous architect, architectural historian of Baku Elchin Aliyev joined the project with his huge archive. The project aroused a great interest in society and this shows that it will become the beginning of broader study of this topic.