Mayın 3-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə ICOM-un vitse-prezidenti Nasir Aldarmaki, ICOM-un Nepal nümayəndəliyinin sədri Rameş Prasad Duvadi və digər xarici və yerli ICOM üzvləri iştirak ediblər.
Muzeyi ekskursiya çərçivəsində qonaqlar “Azərbaycan incəsənət xəzinəsi”, “1920-1980-ci illər Azərbaycan rəngkarlığı və qrafikası”, eləcə də Qərbi Avropa, rus və Şərq ölkələri incəsənətinə aid eksponatların nümayiş edildiyi ekspozisiyalarla tanış olublar.
Görüş çərçivəsində muzeylərarası əlaqələrin inkişafı, mədəni irsin qorunması və təbliği sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.

On May 3, a meeting with representatives of the International Council of Museums (ICOM) was held at the Azerbaijan National Museum of Art.
The meeting was attended by ICOM Vice-President Nasir Aldarmaki, Chair of the ICOM Nepal National Committee Ramesh Prasad Duwadi, as well as other international and local ICOM members.
As part of a museum tour, the guests explored the exhibitions “Treasury of Azerbaijani Art,” “Azerbaijani Painting and Graphics of the 1920s–1980s,” as well as displays featuring Western European, Russian, and Eastern art.
During the meeting, opportunities for cooperation in the development of inter-museum relations, as well as in the preservation and promotion of cultural heritage, were discussed.