Aprelin 24-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi Yasamal rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemi (MKS) və AMİM-nin birgə təşkilatçılığı iıə tanınmış şair və bəstəkar Xanım İsmayılqızının 70 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Yasamal rayon MKS-nin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, Fəxri mədəniyyət işçisi Lətifə Məmmədova çıxış edərək yubilyarın zəngin yaradıcılıq yolundan bəhs edib.
Tədbir çərçivəsində Xanım İsmayılqızına Yasamal rayon MKS-nin M.Ş.Vazeh adına Mərkəzi Kitabxanasının Fəxri oxucu diplomu, eləcə də Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin Fəxri fərmanı təqdim olunub. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi adından yubilyar təbrik edilərək ona muzeyin Fəxri fərmanı təqdim edilib.
Yubiley tədbirində Xanım İsmayılqızının söz və musiqilərinin müəllifi olduğu əsərləri səsləndirilib, eyni zamanda müxtəlif musiqi məktəblərinin şagirdləri və yaradıcı kollektivləri çıxış edərək yubilyarı təbrik ediblər.
Gecə çərçivəsində M.Ş.Vazeh adına Mərkəzi Kitabxananın “Azərbaycan Yazıçı Qadınlar Cəmiyyəti” İctimai Birliyi ilə birgə hazırladığı “60 çiçək – bir çələng” adlı Zəfər almanaxı təqdim olunub.
Tədbirin sonunda Xanım İsmayılqızı çıxış edərək yaradıcılığına göstərilən diqqətə görə minnətdarlığını bildirib və oxuculara öz kitablarını hədiyyə edib.

On April 24, an event dedicated to the 70th anniversary of the renowned poet and composer Khanim Ismayilgizi was held at the Azerbaijan National Museum of Art. The event was jointly organized by the Baku City Main Department of Culture, the Yasamal District Centralized Library System, and the museum.
During the event, the director of the Yasamal District Centralized Library System, PhD in History and Honored Cultural Worker Latifa Mammadova, delivered a speech highlighting the celebrant’s rich creative career.
As part of the event, Khanim Ismayilgizi was awarded an Honorary Reader diploma from the M.Sh. Vazeh Central Library of the Yasamal District, as well as an Honorary Certificate from the Baku City Main Department of Culture. On behalf of the Azerbaijan National Museum of Art, she was congratulated and presented with an honorary certificate from the museum.
During the jubilee evening, works with lyrics and music composed by Khanim Ismayilgizi were performed. Students of various music schools and creative groups also took part, congratulating the celebrant.
As part of the evening, the “60 Flowers – One Wreath” Victory almanac, prepared by the M.Sh. Vazeh Central Library in cooperation with the Public Association “Society of Azerbaijani Women Writers,” was presented.
At the end of the event, Khanim Ismayilgizi expressed her gratitude for the attention to her creativity and presented her books to the readers.