3-7 fevral 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Böyük Britaniya incəsənətinə aid əsərlərin elmi tədqiqi, həmçinin konservasiyası üzrə təlimin keçirilməsi məqsədilə layihə reallaşdırılıb.
3-7 fevral 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Böyük Britaniya incəsənətinə aid əsərlərin elmi tədqiqi, həmçinin konservasiyası üzrə təlimin keçirilməsi məqsədilə layihə reallaşdırılıb. Layihə Britaniya Şurası ilə (British Council) mədəni əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilib. Elmi araşdırma və təlim Britaniyadan dəvət olunmuş rəngkarlıq əsərlərinin konservasiyası üzrə tanınmış ekspert Rupert Fezerstoun tərəfindən aparılıb. Rupert Fezerstoun 2001-2008-ci illərdə Vindzor sarayında Britaniya Kral Kolleksiyası üzrə rəngkarlıq əsərlərinin konservasiyasının rəhbəri, 2008-2021-ci illərdə Kembric Universitetinin nəzdindəki Fitzvilyam Muzeyində konservasiya işləri üzrə rəhbər, həmçinin Hamilton Kerr İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
Layihənin proqramına əsasən AMİM-nin Britaniya kolleksiyasının elmi tədqiqatı və onun qorunub saxlanılması üçün vacib olan məqamlar, mövcud vəziyyətinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində araşdırmalar aparılıb. Məhsuldar keçən müzakirələr və AMİM-nin Elmi-bərpa şöbəsinin əməkdaşları ilə birgə təlimlər gələcəkdə muzeyin fəaliyyətinə böyük töhfə verəcək. Layihə çərçivəsində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin Britaniya kolleksiyasına aid əsərlərin sərgiyə hazırlanması üçün planın işlənib hazırlanması üzrə təklif və tövsiyələr də verilib, eləcə də layihənin yekun nəticələri müzakirə olunub. Rupert Fezerstoun muzeyin əməkdaşları ilə yekün görüşdə layihədən çox məmnun olduğunu bildirərək, Azərbaycan incəsənətinin zənginliyini və özünəməxsusluğunu xüsusi vurğulayıb. O, gələcəkdə də bu kimi mühüm layihələrdə muzeyə öz töhfələrini verməyə hazır olduğunu bildirib.
Layihənin sonuncu günündə Rupert Fezerstoun onun üçün təşkil olunmuş mədəni proqram çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyini ziyarət edib.

С 3 по 7 февраля 2025 года в Азербайджанском Национальном Музее Искусств был реализован проект, направленный на научное исследование и консервацию произведений британского искусства.
С 3 по 7 февраля 2025 года в Азербайджанском Национальном Музее Искусств был реализован проект, направленный на научное исследование и консервацию произведений британского искусства. Проект был осуществлён в рамках культурного сотрудничества с Британским Советом (British Council).
Научное исследование и обучение провёл приглашённый из Великобритании известный эксперт по консервации живописи Руперт Фезерстоун. Руперт Фезерстоун в 2001–2008 годах возглавлял консервацию живописи Британской королевской коллекции в Виндзорском замке, а в 2008–2021 годах был руководителем отдела консервации в Музее Фицуильяма при Кембриджском университете, а также директором Института Гамильтона Керра.
В рамках программы проекта были проведены исследования научного изучения британской коллекции АНМИ, а также выявлены ключевые аспекты её сохранности и текущего состояния. Продуктивные обсуждения и совместные тренинги с сотрудниками Научно-реставрационного отдела музея окажут значительное влияние на его дальнейшую деятельность.
Также в рамках проекта были даны рекомендации и предложения по подготовке произведений из британской коллекции Азербайджанского Национального Музея Искусств к выставке, а также обсуждены итоговые результаты проекта.
На заключительной встрече с сотрудниками музея Руперт Фезерстоун выразил свою удовлетворённость проектом, особо подчеркнув богатство и самобытность азербайджанского искусства. Он также заявил о своей готовности в будущем поддерживать подобные важные инициативы.
В последний день проекта Руперт Фезерстоун в рамках организованной для него культурной программы посетил Центр Гейдара Алиева и Азербайджанский Национальный Музей Ковра.