Fevralın 12-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və Yasamal rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın Xalq yazıçısı Elmira Axundovanın yaradıcılıq gecəsi keçirilib.
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Lətifə Məmmədovanın aparıcılığı ilə baş tutan tədbirdə Elmira xanımın çoxşaxəli ədəbi və publisistik fəaliyyətinə nəzər salınıb, dövlətçilik irsimizə, Ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr etdiyi kitablar geniş müzakirə obyektinə çevrilib.
Xalq yazıçısı Natiq Rəsulzadə çıxış edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyev haqqında kitab yazmağın böyük məsuliyyət və eyni zamanda xoşbəxtlik olduğunu vurğulayıb.
Tədbir çərçivəsində Elmira Axundovanın yaradıcılığına həsr olunmuş videoçarx və şəxsi arxiv materialları əsasında hazırlanmış virtual fotoalbom nümayiş etdirilib.
Tədbirdə yazıçının əsərlərindən parçalar səsləndirilib, xatirələr paylaşılıb, yaradıcılığının müxtəlif mərhələlərindən bəhs edilib.
Oxucularla müzakirələr aparılaraq onların sualları cavablandırılıb. Gecə bədii hissə və klassik musiqi ifaları ilə davam edib.

12 февраля при совместной организации Азербайджанского национального музея искусств и Централизованной библиотечной системы Ясамальского района состоялся творческий вечер Народного писателя Азербайджана Эльмиры Ахундовой.
На мероприятии, прошедшем под руководством доктора философии по истории Латифы Мамедовой, был представлен обзор многогранной литературной и публицистической деятельности Эльмиры ханум; предметом широкого обсуждения стали её книги, посвященные государственному наследию и жизни и деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Выступивший на вечере Народный писатель Натик Расулзаде подчеркнул, что написание книг о Гейдаре Алиеве — это большая ответственность и в то же время большая честь.
В рамках мероприятия были продемонстрированы видеоролик, посвященный творчеству Эльмиры Ахундовой, и виртуальный фотоальбом, подготовленный на основе материалов из её личного архива.
На вечере прозвучали отрывки из произведений писательницы, участники делились воспоминаниями и обсуждали различные этапы её творческого пути. Были проведены дискуссии с читателями, в ходе которых автор ответила на их вопросы. Вечер продолжился художественной частью и исполнениями классической музыки.