19-20 may 2025-ci il tarixlərində Qazaxıstan Respublikasının paytaxtı Astana şəhərində Qazaxıstan Muzeylərinin III Beynəlxalq Konqresi keçirilib. AMİM-nin Elmi-bərpa şöbəsinin bərpaçı-rəssamı Samir Talıbov Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyini beynəlxalq tədbirdə təmsil edərək “Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində konservasiya və bərpa prosesləri” adlı məruzə ilə çıxış edib.
19-20 may 2025-ci il tarixlərində Qazaxıstan Respublikasının paytaxtı Astana şəhərində Qazaxıstan Muzeylərinin III Beynəlxalq Konqresi keçirilib. Qazaxıstan Milli Muzeyində baş tutmuş konqres Qazaxıstanın Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyi, TÜRKSOY - Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının dəstəyilə Mədəniyyət İşçiləri Forumu çərçivəsində təşkil olunub. Tədbirə Azərbaycan, Moldova, Özbəkistan, Rusiya, Türkiyə və Türkmənistandan gəlmiş bərpaçılar, muzey işçiləri, eləcə də elm və mədəniyyət sahəsində aparıcı mütəxəssislər və tədqiqatçılar qatılıblar. Konqresin əsas mövzusunu muzey eksponatlarının qorunması və bərpasının aktual məsələləri təşkil edib.
AMİM-nin Elmi-bərpa şöbəsinin bərpaçı-rəssamı Samir Talıbov Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyini beynəlxalq tədbirdə təmsil edərək “Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində konservasiya və bərpa prosesləri” adlı məruzə ilə çıxış edib. O, həmçinin konqres çərçivəsində “Rəngkarlıq əsərlərinin texnologiyası: müasir problemlər” mövzusunda ustad dərsi keçib.

On May 19–20, 2025, the 3rd International Congress of Kazakhstani Museums was held in Astana, the capital of the Republic of Kazakhstan. Samir Talibov, a restorer-artist from the Scientific Restoration Department of the Azerbaijan National Museum of Art, represented the museum at the international event with a presentation titled “Conservation and Restoration Processes at the Azerbaijan National Museum of Art.”
On May 19–20, 2025, the 3rd International Congress of Kazakhstani Museums was held in Astana, the capital of the Republic of Kazakhstan. The congress took place at the National Museum of Kazakhstan and was organized within the framework of the Forum of Cultural Workers with the support of the Ministry of Culture and Information of Kazakhstan and the International Organization of Turkic Culture — TÜRKSOY.
The event brought together restorers, museum professionals, and leading experts and researchers in the fields of science and culture from Azerbaijan, Moldova, Uzbekistan, Russia, Türkiye, and Turkmenistan. The main topic of the congress was the current issues in the preservation and restoration of museum exhibits.
Samir Talibov, a restorer-artist from the Scientific Restoration Department of the Azerbaijan National Museum of Art, represented the museum at the international event with a presentation titled “Conservation and Restoration Processes at the Azerbaijan National Museum of Art.” He also conducted a master class within the framework of the congress on the topic “Technology of Painting Works: Contemporary Challenges.”