16 dekabr tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi Publik Hüquqi Şəxsi üçün "Muzey işi" adlı təlim proqramı keçirilib.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin əməkdaşları tərəfindən keçirilən təlimdə muzeylərin iş prinsipləri, eksponatların qorunma və bərpa qaydaları, fondların idarə olunması, həmçinin ekspozisiyaların müasir metodlarla təşkili, ziyarətçilərə təqdim olunma xüsusiyyətləri kimi önəmli məsələlər barədə ətraflı məlumat verilib.
AMİM-nin Muzey eksponatlarının qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini, Baş fond mühafizi Vəfa Aslanova muzey fond işi - toplama metodları, muzeydə sənədləşmə, akt tərtibi, eksponat, pasport, fotoşəkil, elektron daşıyıcılar, Muzey haqqında qanun və muzey təlimatı mövzuları haqqında geniş danışıb.
AMİM-nin direktor müavini Araz Osmanov tərəfindən təqdim olunan hissədə isə daimi və sərgi ekspozisiyalarının qurulması barədə məlumat verilib.
AMİM-nin Mədəniyyət və Təhsil şöbəsinin əməkdaşı Günel Zaur ekskursiya işinin təşkili, ekskursiya mətnlərinə olan tələblər, ekskursiya növləri haqqında danışıb.
Sonda isə iştirakçılar Muzeyin Azərbaycan və dünya incəsənətinə aid unikal əsərlərinin nümayiş olunduğu daimi ekspozisiyaları, görkəmli rəssam, milli təsviri sənətdə realist dəzgah rəngkarlığının banisi Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illiyinə həsr olunmuş “Mirzə Qədim İrəvani: 200 illik sənət salnaməsi” sərgisi ilə tanış olublar.
Təlim iştirakçılarda muzey işinin fundamental əsasları barədə dolğun təsəvvür yaratmaqla yanaşı, onlarda bu sahənin incəliklərinə dair böyük maraq oyadıb və gələcək peşəkar fəaliyyət istiqamətləri üçün yeni ideyalar formalaşdırıb.

16 декабря в Азербайджанском национальном музее искусства была проведена обучающая программа под названием «Музейное дело» для Республиканского детско-юношеского центра развития — публичного юридического лица.
В ходе тренинга, проведённого сотрудниками Азербайджанского национального музея искусства, была предоставлена подробная информация о принципах работы музеев, правилах сохранения и реставрации экспонатов, управлении фондами, а также о современных методах организации экспозиций и особенностях их представления посетителям.
Заместитель директора по сохранению и учёту музейных экспонатов, главный хранитель фондов АНМИ Вафа Асланова подробно рассказала о фондовой работе музея — методах комплектования, музейной документации, составлении актов, экспонатах, паспортизации, фотографиях, электронных носителях, Законе о музеях и музейной инструкции.
В части, представленной заместителем директора АНМИ Аразом Османовым, была предоставлена информация о создании постоянных и временных выставочных экспозиций.
Сотрудник отдела культуры и образования АНМИ Гюнель Заур рассказала об организации экскурсионной деятельности, требованиях к экскурсионным текстам и видах экскурсий.
В завершение участники ознакомились с постоянными экспозициями музея, где представлены уникальные произведения азербайджанского и мирового искусства, а также с выставкой «Мирза Кадым Иревани: 200-летняя летопись искусства», посвящённой 200-летию выдающегося художника, основоположника реалистической станковой живописи в национальном изобразительном искусстве Мирзы Кадыма Иревани.
Обучающая программа не только сформировала у участников целостное представление о фундаментальных основах музейного дела, но и вызвала у них большой интерес к тонкостям этой сферы, способствуя формированию новых идей для будущей профессиональной деятельности.