Aprelin 18-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində rəssam, kitab illüstratoru, yazıçı Katya Sokolova-Zızakın uşaqlar üçün qələmə aldığı, nəfis rəsmlərlə tərtib etdiyi “Sehrli xalçanın axtarışında” kitabının təqdimatı və müəlliflə görüş keçirilib.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova qonaqları salamlayaraq kitabın yaranma tarixindən, dəyərli məziyyətlərindən, K.Sokolovanın milli incəsənətimizə olan böyük marağından söz açıb.
Daha sonra sənətşünas, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Teymur Daiminin kuratorluğu ilə davam edən tədbirdə K.Sokolova müəllifi olduğu kitab, eləcə də həyat və yaradıcılığı ilə bağlı auditoriyanın ona ünvanladığı sualları cavablandırıb. O, həmçinin öz çıxışında təqdimatın və oxucularla səmimi görüşün təşkilinə görə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə öz minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, kitab iki dost pişiyin sehrli xalça və bu qədim sənətin sirləri axtarışında Bakıya səyahətlərindən bəhs edir. Macəra və əyləncə dolu nağılvari hekayədə uşaqlara Azərbaycan xalça sənətinin zəngin irsi təqdim olunur.

18 апреля в Азербайджанском Национальном музее искусств состоялась презентация книги художника, иллюстратора и писательницы Кати Соколовой-Зызак «В поисках волшебного ковра», написанной и оформленной ею для детей, а также встреча с автором.
Директор Национального музея искусств Азербайджана Ширин Меликова поприветствовала гостей, рассказала об истории создания книги, её ценных качествах, а также о глубоком интересе К. Соколовой к азербайджанскому национальному искусству.
Далее мероприятие продолжилось под кураторством искусствоведа, кандидата философских наук Теймура Даими. Катя Соколова ответила на вопросы аудитории, касающиеся как самой книги, так и своей жизни и творчества. В своём выступлении она выразила благодарность Национальному музею искусств Азербайджана за организацию презентации и тёплую встречу с читателями.
Отметим, что книга рассказывает о путешествии двух друзей-котят в Баку в поисках волшебного ковра и тайн этого древнего искусства. В наполненной приключениями и весёлыми моментами сказочной истории детям раскрывается богатое наследие азербайджанского ковроткачества.