“Muzeydə musiqi” layihəsi çərçivəsində növbəti konsert dahi Azərbaycan bəstəkarı, Şərqdə ilk operanın banisi, böyük musiqişünas-alim Üzeyir Hacıbəylinin 2025-ci ildə qeyd edilən 140 illik yubileyinə həsr olunub.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində  hər həftənin çərşənbə günü musiqisevərlərin görüşünə gələn “Muzeydə musiqi” layihəsi çərçivəsində növbəti konsert dahi Azərbaycan bəstəkarı, Şərqdə ilk operanın banisi, böyük musiqişünas-alim Üzeyir Hacıbəylinin 2025-ci ildə qeyd edilən 140 illik yubileyinə həsr olunub. Beynəlxalq Muğam Mərkəzi tərəfindən təqdim edilmiş konsert proqramında Əməkdar müəllim Təranə Yusifovanın bədii rəhbərliyi ilə Cahangir Cahangirov adına Xor kollektivi və solo ifaçilar tərəfindən "Leyli və Məcnun" operası, "Arşın mal alan" musiqili komediyasından fraqmentlər, eləcə də görkəmli sənətkarın digər ölməz musiqi əsərləri səsləndirilib. Konsertdə, həmçinin Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələrinin rol aldığı pantomim tamaşada "Leyli və Məcnun" operasının obrazları canlandırılıb. Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan və dünya musiqi mədəniyyətinin qızıl xəzinəsinə daxil olan əsərlərinin yer aldığı konsert proqramı dinləyicilərin sürəkli alqışları ilə müşayiət olunub.

As part of the "Music in the Museum" project, the next concert was dedicated to the 140th anniversary of the great Azerbaijani composer, the founder of the first opera in the East, and the renowned musicologist-scientist Uzeyir Hajibeyli, which is celebrating in 2025.
At the Azerbaijan National Museum of Art, as part of the "Music in the Museum" project, which takes place every Wednesday for music lovers, the next concert was dedicated to the 140th anniversary of the great Azerbaijani composer, the founder of the first opera in the East, and the renowned musicologist-scientist Uzeyir Hajibeyli, which is celebrating in 2025. The concert program, presented by the International Mugham Center, under the artistic direction of Honored Teacher Tarana Yusifova, the Choir Collective named after Jahangir Jahangirov and solo performers presented the opera "Leyli and Majnun.", featured the opera "Leyli and Majnun," fragments from the musical comedy "Arshin Mal Alan," and other immortal works by the great composer. The program also included a pantomime performance with students from the Azerbaijan State University of Culture and Arts, bringing to life the characters from the opera "Leyli and Majnun." The concert, which included works by Uzeyir Hajibeyli that are part of the golden treasury of Azerbaijani and world music culture, was accompanied by continuous applause from the audience.