Fevralın 7-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə musiqi” layihəsi çərçivəsində 2 Fevral — Azərbaycan Gənclər Gününə həsr olunmuş “Klassik musiqi zamanı” adlı konsert proqramı keçirilib.
Tədbirin aparıcısı və kuratoru sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının baş müəllimi Alena İnyakina olub.
Konsert proqramında A. Darqomıjski, P. Çaykovski, J. Massen, F. P. Tosti, E. Qriq, C. Puççini, S. Raxmaninov, Ü. Hacıbəyli, F. Əmirov, M. Maqomayevin vokal və instrumental əsərləri, həmçinin Azərbaycan xalq musiqisinin incilərindən olan “Sarı gəlin” səsləndirilib.
Dünya opera və instrumental klassikləri, eləcə də sevilən romans və mahnılar Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Anton Ferştandtın, Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının solisti Yuliya Heydarovanın, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının konsertmeysteri Dilara Kərimovanın, Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin artisti Leyla Kərimovanın, Azərbaycan Dövlət Xor Kapellasının artistləri Kamilla İmanova, Fərhad Ələkbərov, Elyar Əliyevin, N.A.Rimski-Korsakov adına Sankt-Peterburq Dövlət Konservatoriyasının tələbəsi Teymur Kazımov eləcə də Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri — Nəzrin Qulamova və Zeyn Cəfərovun (BMA-nın professoru, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti T. Babayevanın sinfi) ifasında təqdim olunub.
Yüksək peşəkarlıqla təqdim edilən konsert proqramı dinləyicilər tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanıb və gur alqışlarla müşayiət olunub.

7 февраля в Азербайджанском национальном музее искусств в рамках проекта «Музыка в музее» состоялась концертная программа «Время классической музыки», посвященная 2 февраля — Дню азербайджанской молодежи.
Ведущей и куратором мероприятия выступила доктор философии по искусствоведению, старший преподаватель Бакинской музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли Алена Инякина.
В программе концерта прозвучали вокальные и инструментальные произведения А. Даргомыжского, П. Чайковского, Ж. Массне, Ф. П. Тости, Э. Грига, Дж. Пуччини, С. Рахманинова, У. Гаджибейли, Ф. Амирова, М. Магомаева, а также жемчужина азербайджанской народной музыки — «Сары гелин».
Шедевры мировой оперной и инструментальной классики, а также любимые романсы и песни были представлены в исполнении заслуженного артиста Азербайджанской Республики Антона Ферштандта, солистки Азербайджанского государственного академического музыкального театра Юлии Гейдаровой, концертмейстера БМА Диляры Керимовой, артистки Азербайджанского государственного камерного оркестра имени Кара Караева Лейлы Керимовой, артистов Азербайджанской государственной хоровой капеллы Камиллы Имановой, Фархада Алекперова, Эльяра Алиева, студента Санкт-Петербургской государственной консерватории имени Н. А. Римского-Корсакова Теймура Казымова, а также студентов БМА Назрин Гуламовой и Зейна Джафарова (класс профессора БМА, заслуженной артистки Азербайджана Т. Бабаевой).
Концертная программа, представленная на высоком профессиональном уровне, была с большим воодушевлением встречена слушателями и сопровождалась бурными аплодисментами.