Fevralın 7-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə musiqi” layihəsi çərçivəsində 2 Fevral — Azərbaycan Gənclər Gününə həsr olunmuş “Klassik musiqi zamanı” adlı konsert proqramı keçirilib.
Tədbirin aparıcısı və kuratoru sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının baş müəllimi Alena İnyakina olub.
Konsert proqramında A. Darqomıjski, P. Çaykovski, J. Massen, F. P. Tosti, E. Qriq, C. Puççini, S. Raxmaninov, Ü. Hacıbəyli, F. Əmirov, M. Maqomayevin vokal və instrumental əsərləri, həmçinin Azərbaycan xalq musiqisinin incilərindən olan “Sarı gəlin” səsləndirilib.
Dünya opera və instrumental klassikləri, eləcə də sevilən romans və mahnılar Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Anton Ferştandtın, Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrının solisti Yuliya Heydarovanın, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının konsertmeysteri Dilara Kərimovanın, Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin artisti Leyla Kərimovanın, Azərbaycan Dövlət Xor Kapellasının artistləri Kamilla İmanova, Fərhad Ələkbərov, Elyar Əliyevin, N.A.Rimski-Korsakov adına Sankt-Peterburq Dövlət Konservatoriyasının tələbəsi Teymur Kazımov eləcə də Bakı Musiqi Akademiyasının tələbələri — Nəzrin Qulamova və Zeyn Cəfərovun (BMA-nın professoru, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti T. Babayevanın sinfi) ifasında təqdim olunub.
Yüksək peşəkarlıqla təqdim edilən konsert proqramı dinləyicilər tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanıb və gur alqışlarla müşayiət olunub.

On February 7, the Azerbaijan National Museum of Art hosted a concert program titled "Classical Music Time" as part of the "Music at the Museum" project, dedicated to February 2 — Azerbaijan Youth Day.
The event’s host and curator was Alena Inyakina, PhD in Art History and senior lecturer at the Uzeyir Hajibeyli Baku Music Academy (BMA).
The concert program featured vocal and instrumental works by A. Dargomyzhsky, P. Tchaikovsky, J. Massenet, F. P. Tosti, E. Grieg, G. Puccini, S. Rachmaninoff, U. Hajibeyli, F. Amirov, and M. Magomayev, as well as "Sari Gelin," one of the gems of Azerbaijani folk music.
World opera and instrumental classics, along with beloved romances and songs, were performed by Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Anton Ferstandt, soloist of the Azerbaijan State Academic Musical Theater Yuliya Heydarova, BMA accompanist Dilara Karimova, artist of the Gara Garayev Azerbaijan State Chamber Orchestra Leyla Karimova, artists of the Azerbaijan State Choral Chapel Kamilla Imanova, Farhad Alakbarov, and Elyar Aliyev, student of the N.A. Rimsky-Korsakov Saint Petersburg State Conservatory Teymur Kazimov, as well as BMA students Nazrin Gulamova and Zayn Jafarov (from the class of BMA professor and Honored Artist of Azerbaijan T. Babayeva).
The professionally presented concert program was received with great enthusiasm by the audience and accompanied by loud applause.