Yanvarın 14-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə musiqi” layihəsi çərçivəsində “Meridians III” adlı yeni ilin ilk konsert proqramı təqdim olunub.
Konsert dahi fransız bəstəkarı Moris Ravelin anadan olmasının 150 illiyinə həsr edilib. Əqdəs Bağırzadənin kuratorluğu ilə hazırlanan proqramda dünya musiqi irsinin görkəmli nümayəndələrinin – Moris Ravel, Qabriel Fore, Nikolay Rimski-Korsakov, Aleksandr Borodin və Corc Gerşvinin əsərləri səsləndirilib.
Konsertdə Fəridə Məmmədova (soprano) və Yuliya Kərimova (fortepiano) çıxış ediblər.
Konsert çoxsaylı dinləyicilər tərəfindən böyük maraqla izlənilib. İmpressionist çalarlarla zəngin olan Ravel və Fore dünyasından başlayan musiqi səyahəti, rus klassikası, caz elementli Gerşvin ritmlərinin vəhdəti ilə dinləyicilərə fərqli janrların harmoniyasını hiss etdirib.

14 января в Азербайджанском национальном музее искусства в рамках проекта «Музыка в музее» была представлена первая концертная программа нового года под названием «Meridians III».
Концерт был посвящён 150-летию со дня рождения великого французского композитора Мориса Равеля. В программе, подготовленной под кураторством Агдес Багирзаде, прозвучали произведения выдающихся представителей мирового музыкального наследия — Мориса Равеля, Габриэля Форе, Николая Римского-Корсакова, Александра Бородина и Джорджа Гершвина.
В концерте выступили Фарида Мамедова (сопрано) и Юлия Керимова (фортепиано).
Концерт вызвал большой интерес у многочисленных слушателей. Музыкальное путешествие, начавшееся в мире Равеля и Форе, насыщенном импрессионистскими оттенками, и продолжившееся через русскую классику и джазовые ритмы Гершвина, позволило слушателям ощутить гармонию различных жанров.