Fevralın 26-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə kino” layihəsi çərçivəsində “Azərbaycantelefilm” Yaradıcılıq Birliyi tərəfindən istehsal edilmiş “Qarabağnamə” sənədli filmi nümayiş olunub.
Azərbaycan Mİlli İncəsənət Muzeyinin təşkilatçılığı və Bakı Şəhər Gənclər və İdman İdarəsinin dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə Əməkdar mədəniyyət işçisi, kinoşünas Aydın Kazımzadə, Xalq yazıçısı Natiq Rəsulzadə, Əməkdar jurnalist Etibar Babayev, filmin rejissoru Elnurə Kazımova, Xalq rəssamı, professor Arif Hüseynov çıxış ediblər. Ekran əsərinin Qarabağın tarixi yaddaşının qorunması, milli-mədəni irsin sənədli kino vasitəsilə təqdim olunması və gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Daha sonra qonaqlar Arif Hüseynovun “Qarabağnamə – tarixin səhifələri” qrafik silsiləsi əsasında çəkilmiş filmi izləyiblər. Ekran işi Qarabağın zəngin tarixini və mədəni yaddaşını təsviri sənət və kino dilinin vəhdətində təqdim edərək keçmişlə bu gün arasında bədii körpü yaradır.

On February 26, a screening of the documentary film “Karabakhname”, produced by the Azerbaijantelefilm Creative Union, took place at the Azerbaijan National Museum of Art within the framework of the “Cinema at the Museum” project.
The event, organized by the Azerbaijan National Museum of Art with the support of the Baku City Youth and Sports Department, featured speeches by Honored Cultural Worker and film scholar Aydin Kazimzadeh, People’s Writer Natiq Rasulzadeh, Honored Journalist Etibar Babayev, the film’s director Elnura Kazimova, and People’s Artist, Professor Arif Huseynov. The speakers emphasized the importance of the film in preserving the historical memory of Karabakh, presenting national cultural heritage through documentary cinema, and transmitting it to future generations.
Afterwards, the guests watched the film based on Arif Huseynov’s graphic series “Karabakhname – Pages of History.” The film creates an artistic bridge between the past and the present by presenting the rich history and cultural memory of Karabakh through a synthesis of visual art and cinematic language.
The film evoked deep emotional impressions among the audience regarding the historical and cultural heritage of Karabakh.