Mayın 17-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində görkəmli rəssam, milli realist dəzgah rəngkarlığının banisi Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illik yubileyinə həsr edilmiş "Cənnət yuxusu" bədii-sənədli filminin nümayişi olub.
Filmin yaradıcı heyətini və tamaşaçıları salamlayan AMİM-nin direktoru Şirin Məlikova ekran əsərinin nümayişinin 18 May- Beynəlxalq Muzeylər Günü çərçivəsində baş tutduğunu bildirib. M.Q. İrəvaninin həyatı və unikal bədii irsindən bəhs edən filmin yubiley ilinə dəyərli töhfə olduğunu vurğulayıb.
Filmin rejissoru, Əməkdar incəsənət xadimi Elxan Cəfərov böyük sənətkarın həyatı və parlaq yaradıcılıq yolunu işıqlandıran filmin vacib əhəmiyyəti, çəkiliş prosesi, əsas süjet xətti və digər məqamlardan söz açıb.
Böyük maraqla qarşılanan filmin nümayişindən sonra auditoriyanın sualları cavablandırılıb və yaradıcı heyətlə xatirə şəkli çəkdirilib.
Qeyd edək ki, film Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə "Yaradıcı Azərbaycan" Tədbirlər Planı çərçivəsində ərsəyə gəlib. Ekran əsərinin rejissoru Elxan Cəfərov, ssenari müəllifi Yavər Rzayev, quruluşçu operatoru Ruslan Ağazadə, quruluşçu rəssamı Səbuhi Atababayevdir.

On May 17, the Azerbaijan National Museum of Art hosted the screening of the art-documentary film "Paradise Dream", dedicated to the 200th anniversary of the prominent painter and founder of national realist easel painting, Mirza Gadim Iravani.
Welcoming the film’s creative team and the audience, the museum's director, Shirin Malikovа, noted that the screening was held as part of International Museum Day on May 18. She emphasized that the film, which explores Iravani’s life and unique artistic legacy, is a valuable contribution to the anniversary year.
Honored Art Worker and film director Elkhan Jafarov spoke about the significance of the film, the filming process, its central storyline, and various other aspects that illuminate the life and brilliant creative journey of the great artist.
Following the screening — which was met with great interest — the audience's questions were answered,
and memory photos were taken with the creative team.
It should be noted that the film was produced by order of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan as part of the “Creative Azerbaijan” Action Plan. The film was directed by Elkhan Jafarov, written by Yaver Rzayev, with Ruslan Agazade as director of photography and Sabuhi Atababayev as production designer.