Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi may ayı ərzində uşaqlar üçün hazırlanmış maarifləndirici proqramları təqdim edir.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi may ayı ərzində uşaqlar üçün hazırlanmış maarifləndirici proqramları təqdim edir:
5 May – Xalçaçı Günü
Bu gün çərçivəsində “Azərbaycanda xalçaçılıq sənətinin tarixi” mövzusunda mühazirə keçiriləcək, milli ornamentlərin mənası və inkişaf mərhələləri haqqında məlumat veriləcək. Proqram çərçivəsində tematik ekskursiya və xalçaçılıq ənənələrini yaxından tanımağa imkan verən ustad dərsi təşkil olunacaq.
6 May – AMİM-nin 90 illiyi
“Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin yaranma tarixi” mövzusunda mühazirədə muzeyin keçdiyi inkişaf yolu və formalaşma mərhələləri təqdim ediləcək. Eyni zamanda tematik-interaktiv ekskursiya və ustad dərsi vasitəsilə ziyarətçilər muzeyin kolleksiyası ilə daha yaxından tanış olacaqlar.
9 May – Faşizm üzərində Qələbə Gününə həsr olunmuş mühazirə təqdim olunacaq. II Dünya müharibəsi dövrünün sənətdə əksi və tarixi yaddaş məsələləri işıqlandırılacaq. Gün ərzində keçiriləcək tematik ekskursiya və ustad dərsi isə mövzunun bədii interpretasiyasını ziyarətçilərə təqdim edəcək.
10 May – Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 103-cü ildönümü
“Uşaqların hamisi Ümummilli Lider – Heydər Əliyev” mövzusunda mühazirədə onun dövlətçilik fəaliyyəti və mədəniyyətə verdiyi töhfələrdən bəhs olunacaq. Həmçinin “Heydər Əliyev – Dahi şəxsiyyət” sənədli filminin nümayişi, tematik ekskursiya və ustad dərsi keçiriləcək.
10 May – Gül bayramı
Baharın və təbiətin gözəlliyini əks etdirən bu proqram çərçivəsində tematik ekskursiya keçiriləcək, təsviri sənətdə flora motivlərinin yeri haqqında məlumat veriləcək. Ustad dərsi zamanı isə iştirakçılar bu mövzudan ilhamlanaraq yaradıcı fəaliyyətə qoşula biləcəklər.
19 May – “Beynəlxalq abidələr və tarixi yerlər – mədəni irsimiz”
Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF) çərçivəsində təşkil olunacaq interaktiv proqramda dünya və Azərbaycan abidələri haqqında maarifləndirici təqdimat keçiriləcək. Tədbir tematik ekskursiya ilə davam edərək iştirakçılara mədəni irsin qorunmasının əhəmiyyətini aşılayacaq.
28 May – Müstəqillik Günü
Bu günə həsr olunmuş mühazirədə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranma tarixi və dövlətçilik ənənələri haqqında məlumat veriləcək. Proqram çərçivəsində “28 May” qısametrajlı filmin nümayişi, tematik ekskursiya və ustad dərsi təşkil olunacaq.

Азербайджанский национальный музей искусств представляет образовательные программы для детей в течение мая
Азербайджанский национальный музей искусств представляет образовательные программы для детей в течение мая:
5 мая – День ковроткачества
В этот день состоится лекция на тему «История ковроткачества в Азербайджане», где будет рассказано о значении национальных орнаментов и этапах их развития. В рамках программы также будут организованы тематическая экскурсия и мастер-класс, позволяющий ближе познакомиться с традициями ковроткачества.
6 мая – 90-летие АНИМ
На лекции «История создания Азербайджанского национального музея искусств» будет представлен путь развития и этапы становления музея. Также посетители смогут ближе познакомиться с коллекцией музея благодаря тематико-интерактивной экскурсии и мастер-классу.
9 мая – День Победы над фашизмом
Будет представлена лекция, посвящённая этому дню. Особое внимание будет уделено отражению периода Второй мировой войны в искусстве и вопросам исторической памяти. Тематическая экскурсия и мастер-класс представят художественную интерпретацию темы.
10 мая – 103-я годовщина со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева
Лекция «Общенациональный лидер Гейдар Алиев — покровитель детей» будет посвящена его государственной деятельности и вкладу в культуру. Также состоятся показ документального фильма «Гейдар Алиев — выдающаяся личность», тематическая экскурсия и мастер-класс.
10 мая – Праздник цветов
В рамках программы, отражающей красоту весны и природы, будет проведена тематическая экскурсия, а также представлена информация о месте флористических мотивов в изобразительном искусстве. Во время мастер-класса участники смогут проявить творческую активность, вдохновившись данной темой.
19 мая – «Международный день памятников и исторических мест — наше культурное наследие»
Интерактивная программа, организованная в рамках Всемирного форума городов (WUF), включит просветительскую презентацию о памятниках мира и Азербайджана. Мероприятие продолжится тематической экскурсией, направленной на формирование понимания важности сохранения культурного наследия.
28 мая – День независимости
На лекции, посвящённой этому дню, будет представлена информация об истории создания Азербайджанской Демократической Республики и традициях государственности. В рамках программы состоятся показ короткометражного фильма «28 мая», тематическая экскурсия и мастер-класс.