Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü münasibətilə uşaqlar üçün maarifləndirici proqram həyata keçirilib.
Proqram çərçivəsində 189–190 nömrəli məktəbin şagirdləri tematik ekskursiyada iştirak edib, həmçinin “31 mart soyqırımı: tarix və yaddaş” adlı mühazirəyə qatılıblar.
Mühazirə zamanı uşaqlar muzeyin kolleksiyasında yer alan, həmin faciəli hadisələrin izlərini və xalqın yaddaşını əks etdirən “1920-1980-ci illər Azərbaycan rəngkarlığı və qrafikası” adlı daimi ekspozisiya iıə yaxından tanış olublar.
Ustad dərsi çərçivəsində isə balaca iştirakçılar “Matəm gülü – qərənfil” mövzusunda yaradıcılıq prosesinə qoşulub, öz duyğu və düşüncələrini rənglər vasitəsilə ifadə ediblər.
Bu təcrübə onların həm tarixi biliklərinin zənginləşməsinə, həm də milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığının formalaşmasına töhfə verib.
Sonda şagirdlər muzeyin Azərbaycan rəngkarlığı bölməsi ilə tanış olub, Davud Kazımovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgisini ziyarət ediblər.

В Азербайджанском национальном музее искусств в связи с 31 марта — Днём геноцида азербайджанцев была реализована просветительская программа для детей.
В рамках программы учащиеся школы №189–190 приняли участие в тематической экскурсии, а также посетили лекцию под названием «Геноцид 31 марта: история и память».
Во время лекции дети подробно ознакомились с постоянной экспозицией музея «Азербайджанская живопись и графика 1920–1980-х годов», в которой отражены следы трагических событий и историческая память народа.
В рамках мастер-класса юные участники присоединились к творческому процессу на тему «Траурный цветок — гвоздика», выразив свои чувства и мысли с помощью цвета.
Этот опыт способствовал как обогащению их исторических знаний, так и формированию приверженности национально-духовным ценностям.
В завершение учащиеся ознакомились с разделом азербайджанской живописи музея и посетили выставку, посвящённую 100-летнему юбилею Давуда Казымова.