Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və Sosial Xidmətlər Agentliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində hər il 18 may-18 iyun tarixıərində qeyd olunan “İnsan Hüquqları Aylığı” münasibətilə xüsusi tədbir həyata keçirilib.
İyunun 4-ü baş tutan tədbirdə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Sosial Xidmətlər Agentliyinin Abşeron Sosial Xidmət Mərkəzinin sosial-psixoloji reabilitasiya proqramına cəlb olunmuş fiziki məhdudiyyətli uşaqlar və onların valideynləri iştirak ediblər. Proqramın əsas məqsədi uşaqların incəsənətlə ünsiyyətini artırmaq, onların sosial inteqrasiyasını və yaradıcılıq imkanlarını dəstəkləmək olub.
Tədbir çərçivəsində AMİM-nin Mədəniyyət və təhsil şöbəsinin əməkdaşı, sənətşünas Günel Zaurun təqdimatında “Təsviri sənətdə uşaq obrazları” mövzusunda mühazirə dinlənilib. Daha sonra uşaqlar üçün tematik ekskursiya və ustad dərsi təşkil olunub. İştirakçılar Azərbaycan təsviri sənətində uşaq obrazlarının necə əks olunduğunu muzey eksponatları vasitəsilə daha yaxından öyrəniblər.

В рамках сотрудничества между Национальным музеем искусств Азербайджана и Агентством социальных услуг было проведено специальное мероприятие, приуроченное к "Месячнику прав человека", который ежегодно отмечается в период с 18 мая по 18 июня.
Мероприятие, состоявшееся 4 июня, собрало детей с ограниченными физическими возможностями, участвующих в программе социально-психологической реабилитации Абшеронского центра социальных услуг Агентства социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики, а также их родителей. Основной целью программы было расширение взаимодействия детей с искусством, поддержка их социальной интеграции и развитие творческих способностей.
В рамках мероприятия была прочитана лекция на тему "Образы детей в изобразительном искусстве", подготовленная искусствоведом, сотрудником отдела культуры и образования Национального музея искусств Азербайджана Гюнель Заур. Затем для детей была организована тематическая экскурсия и мастер-класс. Участники получили возможность ближе познакомиться с тем, как детские образы отражаются в произведениях азербайджанского изобразительного искусства на примере музейных экспонатов.