Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və Sosial Xidmətlər Agentliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində hər il 18 may-18 iyun tarixıərində qeyd olunan “İnsan Hüquqları Aylığı” münasibətilə xüsusi tədbir həyata keçirilib.
İyunun 4-ü baş tutan tədbirdə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Sosial Xidmətlər Agentliyinin Abşeron Sosial Xidmət Mərkəzinin sosial-psixoloji reabilitasiya proqramına cəlb olunmuş fiziki məhdudiyyətli uşaqlar və onların valideynləri iştirak ediblər. Proqramın əsas məqsədi uşaqların incəsənətlə ünsiyyətini artırmaq, onların sosial inteqrasiyasını və yaradıcılıq imkanlarını dəstəkləmək olub.
Tədbir çərçivəsində AMİM-nin Mədəniyyət və təhsil şöbəsinin əməkdaşı, sənətşünas Günel Zaurun təqdimatında “Təsviri sənətdə uşaq obrazları” mövzusunda mühazirə dinlənilib. Daha sonra uşaqlar üçün tematik ekskursiya və ustad dərsi təşkil olunub. İştirakçılar Azərbaycan təsviri sənətində uşaq obrazlarının necə əks olunduğunu muzey eksponatları vasitəsilə daha yaxından öyrəniblər.

As part of the collaboration between the Azerbaijan National Museum of Art and the Social Services Agency, a special event was held to mark “Human Rights Month,” which is observed annually from May 18 to June 18.
The event, held on June 4, brought together children with physical disabilities involved in the socio-psychological rehabilitation program of the Absheron Social Services Center of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan, along with their parents. The main aim of the program was to enhance children's engagement with art, support their social integration, and foster their creative potential.
Within the framework of the event, a lecture titled “Child Images in Visual Art” was delivered by Gunel Zaur, an art historian and staff member of the Culture and Education Department of the Azerbaijan National Museum of Art. Afterwards, a thematic tour and a master class were organized for the children. Through museum exhibits, participants explored how images of children are represented in Azerbaijani visual art.