Yanvarın 30-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində görkəmli Azərbaycan rəssamı Əzim Əzimzadənin 145 yubileyinə həsr olunmuş “Əzim Əzimzadənin həyat və yaradıcılığl” adlı mühazirə keçirilib. AMİM- nin Elmi-tətqiqat şöbəsinin böyük elmi işçisi Gülnaz Mustafayeva tərəfindən təqdim olunmuş mühazirədə sənətkarın maraqlı həyat yolu, yaradıcılıq mərhələləri və milli incəsənətə bəxş etdiyi töhfələrdən bəhs edilib.
Mühazirədə Azərbaycan karikatura sənətinin banisi Əzim Əzimzadənin bədii irsi - böyük söz ustadı M.Ə.Sabirin "Hophopnamə"sinə, "Molla Nəsrəddin" jurnalına çəkdiyi ictimai-siyasi, məişət mövzularda işlədiyi satirik rəsm və karikaturalar, geyim və dekorasiya eskizləri təhlil obyektinə çevrilib. Onun sosial problemləri tənqid edən, savadsızlığa, bərabərsizliyə və xalqın mədəni inkişafına zidd olan digər ənənələrə tutarlı münasibət sərgiləyən  əsərlərindən söz açılıb. Görkəmli sənətkarın muzeyin kolleksiyasında qorunub saxlanılan çoxsaylı qrafika nümunələrinin fotoşəkilləri nümayiş etdirilərək bu əsərlərin incəsənətimiz üçün çox dəyərli irs olduğu vurğulanıb.
Daha sonra çıxış edən Elmi- tədqiqat şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Telman İbrahimov Ə.Əzimzadənin özündən sonrakı rəssamlar nəslinə böyük təsir göstərərək Azərbaycan təsviri sənətində bir məktəb yaratdığını qeyd edib.
Dinləyicilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanan mühazirənin sonunda onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

On January 30, a lecture entitled "Life and creativity of Azim Azimzade" dedicated to the 145th anniversary of the famous Azerbaijani artist Azim Azimzade was held at the Azerbaijan National Museum of Art. In the lecture presented by Gulnaz Mustafayeva, a senior researcher of the Scientific and Research Department of ANMA, the artist's interesting life path, creative stages and contributions to national art were discussed.
In the lecture, the artistic legacy of Azim Azimzadeh, the founder of the art of caricature in Azerbaijan - the satirical drawings and caricatures, clothing and decoration sketches he drew for the magazine "Molla Nasreddin" and the "Hophopname" of M.A. Sabir, the great wordsmith, became the object of analysis. His works criticizing social problems, exhibiting a strong attitude towards illiteracy, inequality and other traditions that are against the cultural development of the people have been mentioned. Photographs of numerous graphic examples preserved in the museum's collection of the famous artist were shown and it was emphasized that these works are a valuable heritage for our art.
Speaking later, the head of the scientific-research department, doctor of philosophy in art studies, Telman Ibrahimov noted that A. Azimzade had a great influence on the next generation of artists and created a school in Azerbaijani fine art.
At the end of the lecture, which was received with great interest by the audience, the questions that interested them were answered.