Yanvarın 30-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində görkəmli Azərbaycan rəssamı Əzim Əzimzadənin 145 yubileyinə həsr olunmuş “Əzim Əzimzadənin həyat və yaradıcılığl” adlı mühazirə keçirilib. AMİM- nin Elmi-tətqiqat şöbəsinin böyük elmi işçisi Gülnaz Mustafayeva tərəfindən təqdim olunmuş mühazirədə sənətkarın maraqlı həyat yolu, yaradıcılıq mərhələləri və milli incəsənətə bəxş etdiyi töhfələrdən bəhs edilib.
Mühazirədə Azərbaycan karikatura sənətinin banisi Əzim Əzimzadənin bədii irsi - böyük söz ustadı M.Ə.Sabirin "Hophopnamə"sinə, "Molla Nəsrəddin" jurnalına çəkdiyi ictimai-siyasi, məişət mövzularda işlədiyi satirik rəsm və karikaturalar, geyim və dekorasiya eskizləri təhlil obyektinə çevrilib. Onun sosial problemləri tənqid edən, savadsızlığa, bərabərsizliyə və xalqın mədəni inkişafına zidd olan digər ənənələrə tutarlı münasibət sərgiləyən  əsərlərindən söz açılıb. Görkəmli sənətkarın muzeyin kolleksiyasında qorunub saxlanılan çoxsaylı qrafika nümunələrinin fotoşəkilləri nümayiş etdirilərək bu əsərlərin incəsənətimiz üçün çox dəyərli irs olduğu vurğulanıb.
Daha sonra çıxış edən Elmi- tədqiqat şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Telman İbrahimov Ə.Əzimzadənin özündən sonrakı rəssamlar nəslinə böyük təsir göstərərək Azərbaycan təsviri sənətində bir məktəb yaratdığını qeyd edib.
Dinləyicilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanan mühazirənin sonunda onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

30 января в Азербайджанском Национальном Музее Искусств прошла лекция на тему «Жизнь и творчество Азима Азимзаде», посвященная 145-летию известного азербайджанского художника Азима Азимзаде. В лекции старшего научного сотрудника научно-исследовательского отдела АНМИ Гульназ Мустафаевой был рассмотрен интересный жизненный путь художника, творческие этапы и вклад в национальное искусство.
В лекции было рассмотрено художественное наследие основоположника искусства карикатуры в Азербайджане Азима Азимзаде - сатирические рисунки и карикатуры, эскизы одежды и декора, которые он рисовал для журнала "Молла Насреддин" и "Хопхопнаме" М.А.Сабира, великого мастера слова, стали объектом анализа. Упоминались его работы, критикующие социальные проблемы, демонстрирующие резкое отношение к неграмотности, неравенству и другим традициям, противоречащим культурному развитию народа. Были показаны фотографии многочисленных образцов графики, хранящихся в музейной коллекции знаменитого художника, и было подчеркнуто, что эти произведения являются ценным наследием для нашего искусства.
Выступая позднее, заведующий научно-исследовательским отделом, доктор философских наук в области искусствоведения Тельман Ибрагимов отметил, что А.Азимзаде оказал большое влияние на следующее поколение художников и создал школу азербайджанского изобразительного искусства.