Noyabrın 20-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə mühazirə” layihəsi çərçivəsində “Meksika muralizmi: Dieqo Rivera yaradıcılığı” adlı mühazirə baş tutub.
Hazırda AMİM-də davam edən Anauakali Muzeyinin “Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” sərgisi çərçivəsində keçirilən mühazirə muzeyin böyük elmi işçisi Gülnaz Mustafayeva tərəfindən təqdim olunub.
Məruzəçi dünyaşöhrətli rəssamın yaradıcılıq yoluna geniş nəzər salıb. Avropa avanqard sənət cərəyanlarının təsiri ilə yaratdığı rəngkarlıq tabloları, Meksika xalqının tarixi salnaməsini əks etdirən, müxtəlif binaları bəzəyən monumental əsərləri, ABŞ-də Rokfeller Mərkəzində işlədiyi, bütün dünyada böyük rezonans doğurmuş “İki yolayrıcında qalan insan” freskası geniş təhlil obyektinə çevrilib.
O, həmçinin D.Riveranın parlaq şəxsiyyəti, özünəməxsus xarakterindən, ictimai-siyasi mövqeyinin yaradıcılığına təsirindən, tanınmış rəssam Frida Kalo ilə yaşadığı məşhur məhəbbət hekayətindən bəhs edib.

20 ноября в Азербайджанском национальном музее искусства в рамках проекта «Лекторий музея» состоялась лекция на тему «Мексиканский мурализм: творчество Диего Риверы».
Лекция была проведена в рамках продолжающейся в настоящее время в Азербайджанском национальном музее искусства выставки музея Анауакали «Диего Ривера: обещание лучшего будущего» и была представлена старшим научным сотрудником музея Гюльназ Мустафаевой.
Докладчик подробно осветила творческий путь всемирно известного художника. Предметом всестороннего анализа стали его живописные произведения, созданные под влиянием европейских авангардных художественных течений, монументальные работы, украшающие различные здания и отражающие историческую летопись мексиканского народа, а также фреска «Человек на перепутье», выполненная в Рокфеллер-центре в США и вызвавшая широкий международный резонанс.
Также было рассказано о яркой личности Диего Риверы, его самобытном характере, влиянии общественно-политической позиции на его творчество, а также о знаменитой истории любви с известной художницей Фридой Кало.