Noyabrın 13-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə mühazirə” layihəsi çərçivəsində “Rəsm və kostyumlar: incəsənətdə geyimin psixologiyası” adlı mühazirə keçirilib.
Mühazirə sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, modelyer-dizayner Sevil Əliyeva tərəfindən təqdim olunub. Tədbir geyimin tarix boyunca insanın xarakterini, emosiyalarını və dövrün ideallarını necə əks etdirdiyinə həsr olunub.
İntibahdan modern dövrə qədər olan rəsmlər üzərində aparılan təhlillər zamanı iştirakçılar geyim detallarının gizli məna qatlarını, rənglərin psixoloji təsirini və estetik düşüncənin formalaşmasında geyimin rolunu kəşf ediblər. Mühazirədə geyimin insanın daxili aləmini necə “danışdırdığı”, onun sosial statusu və psixoloji vəziyyəti haqqında hansı işarələri verdiyi barədə maraqlı nüanslar təqdim olunub.
Tədbirin sonunda keçirilən interaktiv tapşırıqlar və testlər dinləyicilərə rəng və geyim dili ilə bağlı biliklərini yoxlamaq və daha da möhkəmləndirmək imkanı yaradıb.
Tədbir iştirakçıların çoxsaylı sualları və mövzu ətrafında aparılan maraqlı müzakirələrlə yekunlaşıb.

On November 13, as part of the “Lectorium at the Museum” project, a lecture titled “Painting and Costumes: The Psychology of Clothing in Art” was held at the Azerbaijan National Museum of Art.
The lecture was presented by Sevıl Aliyeva, PhD in Art Studies and fashion designer. The event focused on how clothing throughout history has reflected a person’s character, emotions, and the ideals of its time.
Through analyses of paintings from the Renaissance to the modern era, participants explored the hidden meanings behind clothing details, the psychological impact of colors, and the role of dress in shaping aesthetic thinking. The lecture also highlighted how clothing “speaks” about a person’s inner world and what signs it gives about their social status and psychological state.
Interactive tasks and tests held at the end of the event gave participants the opportunity to test and further strengthen their knowledge about the language of color and clothing.
The event concluded with numerous questions from the audience and engaging discussions on the topic.