Oktyabrın 15-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində "Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi" adlı mühazirə keçirilib. Tədbir muzeydə yeni açılmış eyniadlı sərgi çərçivəsində baş tutub.
Dieqo Rivera Anauakali Muzeyin direktoru Teresa Moya tərəfindən təqdim olunan mühazirədə dinləyicilərə XX əsr Meksika incəsənətinin ən parlaq simalarından biri olan D.Riveranın zəngin həyat və yaradıcılıq yolu, unikal sənət əsərləri barədə maraqlı bilgilər təqdim edilib. Məruzəçi Riveranın yaradıcılığında mühüm yer tutan sosial ədalət ideyaları, xalqın mənəvi gücünü əks etdirən, XX əsr Meksika tarixinin salnaməsi kimi izlənən monumental divar rəsmləri barədə geniş məlumat verib.
Dinləyicilər rəssamın Meksika, ABŞ-də müxtəlif binalar üçün yaratdığı "Yaradılış", "İki yol ayrıcında qalan insan", "İnsan, kainatın idarəçisi" və digər monumental divar rəsmləri haqqında maraqlı faktlarla tanış olublar.
Teresa Moya, həmçinin rəhbərlik etdiyi, D.Riveranın təşəbbüsü ilə yaradılmış Anauakali Muzeyinin yaranma tarixindən, görkəmli rəssamın burada qorunan, 50.000-ə yaxın eksponatı əhatə edən zəngin kolleksiyasından, D.Riveranın mirasının qorunması istiqamətində görülən işlərdən danışıb.
Maraqla qarşılanan mühazirə sonda müzakirə və auditoriya tərəfindən məruzəçiyə yönlənən çoxsaylı suallarla yekunlaşıb.
Daha sonra iştirakçılar birlikdə “Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” sərgisi ilə yaxından tanış olublar.

On October 15, the Azerbaijan National Museum of Art hosted a lecture titled “Diego Rivera: The Promise of a Better Future.” The event was held as part of the recently opened exhibition of the same name.
The lecture was delivered by Teresa Moya, Director of the Diego Rivera Anahuacalli Museum. She provided the audience with fascinating insights into the rich life and creative legacy of Diego Rivera, one of the most prominent figures in 20th-century Mexican art, and spoke about his unique works. The speaker elaborated on the ideas of social justice, which played a central role in Rivera’s art, as well as on his monumental murals that reflect the spiritual strength of the people and serve as a chronicle of 20th-century Mexican history.
The audience learned many interesting facts about the artist’s famous murals created for various buildings in Mexico and the United States, including “The Creation,” “Man at the Crossroads,” and “Man, Controller of the Universe,” among others.
Teresa Moya also spoke about the history of the Anahuacalli Museum, founded on Rivera’s initiative, the museum’s rich collection of nearly 50,000 artifacts, and the ongoing efforts to preserve the legacy of the outstanding artist.
The lecture, which drew great interest from the audience, concluded with a lively discussion and numerous questions directed to the speaker.
Afterward, the participants had the opportunity to explore the exhibition “Diego Rivera: The Promise of a Better Future” in detail.