Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə mühazirə” layihəsi çərçivəsində keçirilən növbəti görüş 1920–1980-ci illərdə Azərbaycan qrafika sənətinin inkişaf mərhələlərinə həsr olunub.
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Muzeydə mühazirə” layihəsi çərçivəsində keçirilən növbəti görüş 1920–1980-ci illərdə Azərbaycan qrafika sənətinin inkişaf mərhələlərinə həsr olunub. Muzeyin Mədəniyyət və Təhsil şöbəsinin əməkdaşı, sənətşünas Günel Zaurun təqdim etdiyi mühazirə sənətsevərləri qrafika dünyasının zəngin tarixçəsi ilə tanış edib.Mühazirədə bu altmış illik dövr ərzində qrafika sənətində baş verən üslub dəyişiklikləri, texniki axtarışlar və tematik zənginlik əhatəli şəkildə təhlil olunub. Dəzgah qrafikasından başlanğıc götürülərək kitab illüstrasiyası və təbliğat plakatlarına qədər geniş spektrdə təqdim olunan nümunələrdə onların əsas bədii xüsusiyyətləri, texniki yenilikləri və sosial-mədəni kontekstdə rolu təhlil edilib. Mühazirə dinləyicilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

В рамках проекта «Лекция в музее», проходящего в Национальном музее искусств Азербайджана, очередная встреча была посвящена этапам развития искусства графики в Азербайджане в 1920–1980-х годах.
В рамках проекта «Лекция в музее», проходящего в Национальном музее искусств Азербайджана, очередная встреча была посвящена этапам развития искусства графики в Азербайджане в 1920–1980-х годах. Лекция, представленная сотрудником отдела культуры и образования музея, искусствоведом Гюнель Заур, познакомила ценителей искусства с богатой историей графики. В ходе лекции были всесторонне проанализированы стилевые изменения, технические поиски и тематическое разнообразие, происходившие в графическом искусстве за эти шесть десятилетий. На примерах, охватывающих широкий спектр — от станковой графики до книжной иллюстрации и агитационного плаката, — были рассмотрены их основные художественные особенности, технические новшества и роль в социально-культурном контексте. Лекция вызвала большой интерес у слушателей.