Yanvarın 22-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Əməkdar rəssam, Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin sədri, millət vəkili Ülviyyə Həmzəyevanın “Çağırış – zaman və məkan boşluğunda itmiş simvollar” adlı qrafika sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Yanvarın 22-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Əməkdar rəssam, Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin sədri, millət vəkili Ülviyyə Həmzəyevanın “Çağırış – zaman və məkan boşluğunda itmiş simvollar” adlı qrafika sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə  tanınmış ictimai- mədəni xadimlər, millət vəkilləri, ziyalılar və digər çoxsaylı qonaqlar iştirak ediblər.
Sərginin açılışında çıxış edən Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Xalq rəssamı Salhab Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, millət vəkilləri Hicran Hüseynova, Elnarə Akimova Ülviyyə Həmzəyevanın müasir Azərbaycan təsviri sənətində seçilən yaradıcılığa malik olduğunu, dərin məna, məzmun yükünə sahib əsərlərinin minilliklər ərzində formalaşmış zəngin sənət ənənələrimizdən güc aldığını vurğulayıblar.
Sonda söz Əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyevaya verilib. Rəssamın təklifi ilə öncəliklə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və 44 günlük Vətən müharibəsində canlarını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükütla yad olunub. Ülviyyə Həmzəyeva yaradıcılığına mühüm dəyər verən  çışıxçılara, sərginin yüksək təşkili üçün Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə və açılış mərasiminə qatılan hər kəsə dərin təşəkkürün bildirərək sərgi ilə tanış olmağa dəvət edib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan sərgidə rəssamın 50-dən çox qrafika əsəri nümayiş olunur.
Ekspozisiyada sərgilənən qrafika əsərlərinin fəlsəfi mahiyyəti dünyaya göz açdığı, boya-başa çatdığı qədim və misilsiz tarixə malik Naxçıvanın  ruhu ilə səsləşir. 44 günlük Vətən müharibəsindəki şanlı qələbə, Qərbi Azərbaycanın tarixi-mədəni irsi, Kovid-19 pandemiyası, yuxu və gerçəkliyin bir arada, fasiləsiz vizual axın kimi təsviri aparıcı mövzuları təşkil edərək rəssamın gərgin yaradıcılıq axtarışlarının nəticəsində ərsəyə gəlib.
Qrafika əsərlərində qədim bədii dilimizi müasirləşdirən rəssam onlara öz qəlbi və ruhunun isti hərarətini bəxş etmişdir.

On January 22nd, the Azerbaijan National Museum of Art hosted the opening ceremony of a graphic art exhibition titled “Call – Symbols Lost in the Void of Time and Space” by Honored Artist, Chairwoman of the Nakhchivan Artists' Union, and Member of Parliament Ulviyya Hamzayeva.
On January 22nd, the Azerbaijan National Museum of Art hosted the opening ceremony of a graphic art exhibition titled “Call – Symbols Lost in the Void of Time and Space” by Honored Artist, Chairwoman of the Nakhchivan Artists' Union, and Member of Parliament Ulviyya Hamzayeva. The event was attended by prominent public and cultural figures, members of parliament, intellectuals, and many other guests.
During the opening ceremony, Director of the Azerbaijan National Museum of Art Shirin Malikova, People's Artist Salhab Mammadov, Chairwoman of the State Committee for Family, Women, and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan Bahar Muradova, and Members of Parliament Hijran Huseynova and Elnara Akimova emphasized that Ulviyya Hamzayeva's creativity stands out in modern Azerbaijani visual art. They highlighted the profound meaning and content of her works, which draw strength from the rich artistic traditions that have developed over millennia.
Finally, Honored Artist Ulviyya Hamzayeva delivered a speech. At her suggestion, the memory of National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who sacrificed their lives in the 44-day Patriotic War was honored with a moment of silence. Ulviyya Hamzayeva expressed her deep gratitude to the speakers who valued her work, the Azerbaijan National Museum of Art for organizing the exhibition at a high level, and everyone who attended the opening ceremony and then she invited guests to explore the exhibition.
Organized jointly by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Museum of Art, the exhibition features more than 50 graphic works by the artist.
The philosophical essence of the exhibited graphic works resonates with the spirit of Nakhchivan, an ancient region with an incomparable history where the artist was born and raised. Themes such as the glorious victory in the 44-day Patriotic War, the historical and cultural heritage of Western Azerbaijan, the COVID-19 pandemic, and the interplay of dreams and reality as an uninterrupted visual flow form the core of the works, reflecting the artist's intense creative explorations.
In her graphic works, the artist modernizes ancient artistic language, imbuing them with the warmth of her heart and soul.