Yanvarın 22-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Əməkdar rəssam, Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin sədri, millət vəkili Ülviyyə Həmzəyevanın “Çağırış – zaman və məkan boşluğunda itmiş simvollar” adlı qrafika sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Yanvarın 22-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Əməkdar rəssam, Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin sədri, millət vəkili Ülviyyə Həmzəyevanın “Çağırış – zaman və məkan boşluğunda itmiş simvollar” adlı qrafika sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə  tanınmış ictimai- mədəni xadimlər, millət vəkilləri, ziyalılar və digər çoxsaylı qonaqlar iştirak ediblər.
Sərginin açılışında çıxış edən Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Xalq rəssamı Salhab Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, millət vəkilləri Hicran Hüseynova, Elnarə Akimova Ülviyyə Həmzəyevanın müasir Azərbaycan təsviri sənətində seçilən yaradıcılığa malik olduğunu, dərin məna, məzmun yükünə sahib əsərlərinin minilliklər ərzində formalaşmış zəngin sənət ənənələrimizdən güc aldığını vurğulayıblar.
Sonda söz Əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyevaya verilib. Rəssamın təklifi ilə öncəliklə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və 44 günlük Vətən müharibəsində canlarını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükütla yad olunub. Ülviyyə Həmzəyeva yaradıcılığına mühüm dəyər verən  çışıxçılara, sərginin yüksək təşkili üçün Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə və açılış mərasiminə qatılan hər kəsə dərin təşəkkürün bildirərək sərgi ilə tanış olmağa dəvət edib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan sərgidə rəssamın 50-dən çox qrafika əsəri nümayiş olunur.
Ekspozisiyada sərgilənən qrafika əsərlərinin fəlsəfi mahiyyəti dünyaya göz açdığı, boya-başa çatdığı qədim və misilsiz tarixə malik Naxçıvanın  ruhu ilə səsləşir. 44 günlük Vətən müharibəsindəki şanlı qələbə, Qərbi Azərbaycanın tarixi-mədəni irsi, Kovid-19 pandemiyası, yuxu və gerçəkliyin bir arada, fasiləsiz vizual axın kimi təsviri aparıcı mövzuları təşkil edərək rəssamın gərgin yaradıcılıq axtarışlarının nəticəsində ərsəyə gəlib.
Qrafika əsərlərində qədim bədii dilimizi müasirləşdirən rəssam onlara öz qəlbi və ruhunun isti hərarətini bəxş etmişdir.

22 января в Азербайджанском Национальном Музее Искусств состоялась церемония открытия выставки графики под названием «Призыв – утраченные символы в пустоте времени и пространства» заслуженного художника, председателя Союза художников Нахичевана, депутата Милли Меджлиса Ульвии Гамзаевой.
22 января в Азербайджанском Национальном Музее Искусств состоялась церемония открытия выставки графики под названием «Призыв – утраченные символы в пустоте времени и пространства» заслуженного художника, председателя Союза художников Нахичевана, депутата Милли Меджлиса Ульвии Гамзаевой. На мероприятии присутствовали известные общественные и культурные деятели, депутаты, интеллигенция и другие многочисленные гости.
На открытии выставки выступили директор Азербайджанского Национального Музея Искусств Ширин Меликова, народный художник Салхаб Мамедов, председатель Государственного Комитета Азербайджанской Республики по проблемам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, депутаты Хиджран Гусейнова и Эльнара Акимова. В своих выступлениях они отметили, что творчество Ульвии Гамзаевой занимает особое место в современном азербайджанском изобразительном искусстве. Они подчеркнули глубокий смысл и содержательность её произведений, питающихся силой от богатых художественных традиций, формировавшихся на протяжении тысячелетий.
Затем слово было предоставлено заслуженному художнику Ульвие Гамзаевой. По её предложению память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших свои жизни во время 44-дневной Отечественной войны, была почтена минутой молчания. Ульвия Гамзаева выразила глубокую благодарность выступавшим за высокую оценку её творчества, Азербайджанскому Национальному Музею Искусств за организацию выставки на высоком уровне, а также всем, кто принял участие в церемонии открытия и пригласила гостей ознакомиться с выставкой.
Организованная совместно с Министерством Культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским Национальным Музеем Искусств, выставка включает более 50 графических работ художницы.
Философская суть представленных на выставке графических произведений перекликается с духом древнего и уникального Нахичевана, где родилась и выросла художница. Темы, такие как славная победа в 44-дневной Отечественной войне, историко-культурное наследие Западного Азербайджана, пандемия COVID-19, а также
переплетение снов и реальности, отражены как непрерывный визуальный поток. Эти произведения стали результатом напряжённых творческих поисков художницы.
В своих графических работах Ульвия Гамзаева модернизирует древний художественный язык, наделяя его теплом своей души и сердца.