Mayın 15-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Küləklər şəhərinin salnaməsi" XIX–XXI əsrlər rəssamlarının əsərlərində Bakı adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan sərgi Bakı şəhərinin XIX əsrdən bu günədək keçdiyi tarixi, memarlıq və mədəni inkişaf yolunu təsviri sənət vasitəsilə təqdim edir.
Mayın 15-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Küləklər şəhərinin salnaməsi" XIX–XXI əsrlər rəssamlarının əsərlərində Bakı adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan sərgi Bakı şəhərinin XIX əsrdən bu günədək keçdiyi tarixi, memarlıq və mədəni inkişaf yolunu təsviri sənət vasitəsilə təqdim edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2026-cı ilin ölkəmizdə “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi ilə bağlı imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq təşkil olunan sərgidə 80-dən çox rəngkarlıq, qrafika, həmçinim heykəltaraşlıq nümunəsi yer alır.
​​17-22 may tarixlərində paytaxtımızda baş tutacaq Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sesiyası çərçivəsində açılan sərgidə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından olan əsərlərlə yanaşı, müasir rəssamların təqdim etdikləri sənət nümunələri də nümayiş olunur.
Çoxsaylı ictimaiyyət nümayəndələrinin qatıldığı açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova, AMİM-nin direktoru Şirin Məlikova, Xalq rəssamı Salhab Məmmədov çıxış ediblər. Çıxışlarda Bakı şəhərinin əsrlər boyu formalaşmış memarlıq simasının və zəngin mədəni mühitinin Azərbaycan təsviri sənətind xüsusi yer tutduğu vurğulanıb. Qeyd olunub ki, sərgidə təqdim olunan əsərlər paytaxtın tarixi yaddaşını, urbanistik transformasiyasını və müxtəlif dövrlərdəki estetik ruhunu bədii baxımdan əks etdirir. Çıxışçılar bildirib ki, layihə şəhərsalma, memarlıq və təsviri sənət arasında qarşılıqlı əlaqəni nümayiş etdirməklə yanaşı, Bakı şəhərinin keçmişi ilə müasir inkişafı arasında vizual dialoq yaradır.
​​ Tədbirdə Əməkdar artist Nərgiz Kərimovanın ifasında beynəlxalq və respublika müsabiqələrinin laureatı Zümrüd Əlizadənin müşayiəti ilə Bakı haqqında unudulmaz mahnılar səsləndirilib.
“Küləklər şəhərinin salnaməsi" adlı ekspozisiya klassik və müasir müəlliflərin yaradıcılıq nümunələrini bir araya gələrək şəhərin çoxqatlı simasını təqdim edir. Burada Bakı obrazı qədim İçərişəhərin daş küçələri və memarlıq abidələri, neft dövrünün sənaye panoramları, dəniz sahilinin romantik ovqatı və müasir urbanistik silueti ilə canlanır.
Sərgidə Əli bəy Hüseynzadə, Pyotr Vereşşagin, İvan Şeblıkin kimi sənətkarların tarixi Bakı təsvirlərindən başlayaraq Tahir Salahov, Səttar Bəhlulzadə, Toğrul Nərimanbəyov, Elmira Şahtaxtinskaya və digər görkəmli rəssamların əsərlərinə qədər uzanan geniş bədii panorama təqdim olunur. XX əsrin sonu - XXI əsrin əvvəllərinə aid əsərlərdə isə Bakının müstəqillik dövründə keçirdiyi sürətli dəyişikliklər, yeni memarlıq məkanı və müasir şəhər ritmi əksini tapır. Altay Sadıqzadə, Hüseyn Haqverdiyev, Müseyib Əmirov, İrina Eldarova, Anar Hüseynzadə və digər müasir rəssamların əsərləri bu yeni baxışın bədii ifadəsinə çevrilir.
Sərginin ekspozisiyası multimedia təqdimatı ilə də zənginləşdirilib. Azərbaycan Dövlət Film Fondunun təqdim etdiyi arxiv video kadrlar və sensorlu ekran (touchscreen) vasitəsilə nümayiş olunan foto materiallar tamaşaçılara müxtəlif dövrlərin Bakısını daha yaxından izləmək imkanı yaradır.

15 мая в Азербайджанском национальном музее искусств состоялась церемония открытия выставки «Летопись города ветров» Баку в произведениях художников XIX–XXI веков. Выставка, организованная совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем искусств, представляет исторический, архитектурный и культурный путь развития города Баку с XIX века до наших дней средствами изобразительного искусства.
15 мая в Азербайджанском национальном музее искусств состоялась церемония открытия выставки «Летопись города ветров» Баку в произведениях художников XIX–XXI веков. Выставка, организованная совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанским национальным музеем искусств, представляет исторический, архитектурный и культурный путь развития города Баку с XIX века до наших дней средствами изобразительного искусства. Экспозиция организована в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2026 года в стране «Годом градостроительства и архитектуры». На выставке представлено более 80 произведений живописи, графики, а также скульптуры.
Выставка открылась в рамках 13-й сессии Всемирного форума по градостроительству, который пройдет в столице с 17 по 22 мая. Наряду с произведениями из коллекции Азербайджанского национального музея искусств, в экспозиции представлены работы современных художников.
На церемонии открытия, в которой приняли участие многочисленные представители общественности, выступили заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Саадат Юсифова, директор Азербайджанского национального музея искусств Ширин Меликова и народный художник Салхаб Мамедов. В выступлениях было подчеркнуто, что архитектурный облик Баку, формировавшийся на протяжении веков, а также богатая культурная среда города занимают особое место в азербайджанском изобразительном искусстве. Было отмечено, что представленные на выставке произведения художественно отражают историческую память столицы, её урбанистическую трансформацию и эстетический дух различных эпох. Выступающие также подчеркнули, что проект не только демонстрирует взаимосвязь между градостроительством, архитектурой и изобразительным искусством, но и создает визуальный диалог между прошлым Баку и его современным развитием.
В рамках мероприятия в исполнении заслуженной артистки Наргиз Керимовой в сопровождении лауреата международных и республиканских конкурсов Зумруд Ализаде прозвучали незабываемые песни о Баку.
Экспозиция «Летопись города ветров» объединяет произведения классических и современных авторов, раскрывая многослойный образ города. Здесь образ Баку оживает через каменные улицы и архитектурные памятники древнего Ичеришехера, индустриальные панорамы нефтяной эпохи, романтическую атмосферу морского побережья и современный урбанистический силуэт.
На выставке представлена широкая художественная панорама — от исторических изображений Баку таких мастеров, как Али бек Гусейнзаде, Пётр Верещагин и Иван Шеблыкин до произведений выдающихся художников, среди которых Тахир Салахов, Саттар Бахлулзаде, Тогрул Нариманбеков, Эльмира Шахтахтинская и другие. В произведениях конца XX — начала XXI века отражены стремительные изменения, произошедшие в Баку в период независимости, новое архитектурное пространство и современный ритм города. Работы Алтая Садыгзаде, Гусейна Хагвердиева, Мусеиба Амирова, Ирины Эльдаровой, Анара Гусейнзаде и других современных авторов стали художественным выражением этого нового взгляда.
Экспозиция выставки также дополнена мультимедийной презентацией. Архивные видеокадры, предоставленные Государственным фильмофондом Азербайджана, а также фотоматериалы, демонстрируемые посредством сенсорного экрана (touchscreen), позволяют зрителям ближе познакомиться с Баку разных эпох.