Martın 12-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Y.Pen, Y.Kruqer: Belarusda rəssamlıq təhsilinin baniləriadlı Belarus Respublikasının Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından rəngkarlıq və qrafika əsərlərindən ibarət sərginin açılış mərasimi baş tutub.
Martın 12-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Y.Pen, Y.Kruqer: Belarusda rəssamlıq təhsilinin baniləri” adlı Belarus Respublikasının Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından rəngkarlıq və qrafika əsərlərindən ibarət sərginin açılış mərasimi baş tutub. Sərgi Sankt-Peterburq Rəssamlıq Akademiyasının məzunları, müasir Belarusda peşəkar rəssamlıq təhsilinin baniləri, Vitebsk və Minsk şəhərlərində Rəsm və rəngkarlıq məktəblərinin təsisçiləri olmuş rəssam-pedaqoqlar, bir çox şagirdləri üçün həyatlarının ilk və ən vacib müəllimləri sayılan Yuri Penin anadan olmasının 170, Yakov Kruqerin 155 illiyinə həsr edilib.
Giriş sözü ilə tədbir iştirakçılarını salamlayan Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova Azərbaycan və Belarus Respublikalarının Mədəniyyət nazirliklərinin dəstəyi ilə həyata keçirilən bu sərginin iki dövlət arasında mədəni əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcək vacib əhəmiyyətindən danışıb. O, həmçinin vurğulayıb ki, görkəmli Belarus rəssamları Yuri Pen və Yakov Kruqerin bədii irslərinin, eləcə də onların tələbələrinin bütöv pleyadasının – dünyaşöhrətli Mark Şaqal və Mixael Kikoin, eləcə də çoxsaylı Belarus rəngkar və qrafiklərinin əsərləri bütün sənətsevərlər üçün Vitebsk və Minsk rəssamlıq məktəbləri ilə tanış olmağa unikal şans verir.
Açılışda çıxış edən Belarus Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Dmitri Pineviç, Xalq rəssamları Ömər Eldarov və Salhab Məmmədov öz çıxışlarında bu sərginin iki ölkə arasında daim inkişaf etməkdə olan mədəni münasibətlərə dəyərli töhfə olduğunu bildiriblər.
Belarus Respublikasının Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Anna Konnonova öz çıxışında sərgi haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib. O, AMİM ilə birlikdə həyata keçirilən bu layihənin gələcək əməkdaşlıqlar üçün daşıdığı mühüm əhəmiyyətdən bəhs edərək, yaradılmış şəraitə görə Belarus və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət nazirliklərinə, həmçinin Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinə öz minnətdarlığını bildirib və mərasim iştirakçılarını sərgi ilə tanış olmağa dəvət edib.
Qeyd edək ki sərgidə Belarus Respublikası Milli İncəsənət Muzeyi tərəfindən ilk dəfə olaraq Azərbaycan Respublikasında muzeyin kolleksiyasından seçilmiş XIX əsrin sonu - XX əsrin ortalarına aid 61 rəngkarlıq və qrafika əsəri nümayiş olunur. Burada Y.Pen, Y.Kruqer və onların tələbələri olmuş Mark Şaqal, Mixael Kikoin, Belarus SSR-nin Xalq rəssamı İvan Axremçik, rəngkar və qrafiklər Lev Zevin, Mixail Kunin, Lev Leytman və digər məşhur rəssamların əsərləri yer alıb.

On March 12, the Azerbaijan National Museum of Art hosted the opening ceremony of the exhibition “Y. Pen, Y. Kruger: Founders of Art Education in Belarus”, featuring paintings and graphic works from the collection of the National Art Museum of the Republic of Belarus.
The exhibition is dedicated to the 170th anniversary of Yuri Pen and the 155th anniversary of Yakov Kruger, graduates of the St. Petersburg Academy of Arts, founders of professional art education in modern Belarus, and the creators of painting and drawing schools in Vitebsk and Minsk. These artist-teachers were the first and most important mentors for many of their students.
In her opening speech, Shirin Malikova, director of the Azerbaijan National Museum of Art and Doctor of Philosophy in Art Studies, welcomed the participants and emphasized the significance of this exhibition in strengthening cultural ties between Azerbaijan and Belarus, supported by the Ministries of Culture of both countries. She also highlighted that the artistic legacy of the prominent Belarusian painters Yuri Pen and Yakov Kruger, along with their numerous students—including world-renowned Marc Chagall and Michael Kikoine, as well as many Belarusian painters and graphic artists—provides a unique opportunity to explore the Vitebsk and Minsk art schools.
It is noteworthy that for the first time in Azerbaijan, the exhibition showcases 61 paintings and graphic works from the late 19th to mid-20th century, selected from the collection of the National Art Museum of the Republic of Belarus. The exhibits include works by Y. Pen, Y. Kruger, and their students Marc Chagall, Michael Kikoine, People's Artist of the BSSR Ivan Akhremchik, as well as renowned Belarusian painters and graphic artists Lev Zevin, Mikhail Kunin, Lev Leitman, and others.