Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində davam edən “Xəyalların qanadlarında” adlı sərgi çərçivəsində Xalq rəssamı Sirus Mirzəzadə ilə tələbələrin görüşü baş tutub.
Əvvəlcə görüş iştirakçıları sərgini ziyarət ediblər. Qeyd olunub ki, Azərbaycan təsviri sənətinin görkəmli nümayəndələri sırasında yer alan Sirus Mirzəzadə həm monumental, həm də dəzgah rəngkarlığı, eləcə də qrafika sahələrində ərsəyə gətirdiyi çoxsaylı əsərlərlə incəsənətimizə dəyərli töhfələr verib. Onun yaradıcılığı qədim və köklü ənənələr üzərində formalaşıb. Rəssamın əsərlərində Azərbaycanın qədim qayaüstü rəsmləri, böyük vurğunu olduğu Təbriz miniatür üslubu, həmçinin ənənəvi Şərq incəsənəti özünəməxsus yanaşma, peşəkər rəssam improvizasiyası ilə özünə yeni həyat qazanıb.
Daha sonra tədbir auditoriyanın fəallığı ilə müşayiət olunan dialoq formatında davam edib. Tələbələr onları maraqlandıran çoxsaylı sualları Xalq rəssamına ünvanlayıblar. Sirus Mirzəzadə gənclərlə görüşdən məmnun qaldığını vurğulayaraq onlara təhsillərində və gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

В рамках продолжающейся в Азербайджанском Национальном музее искусств выставки «На крыльях мечты» состоялась встреча студентов с Народным художником Сирусом Мирзазаде.
Сначала участники встречи посетили выставку. Было отмечено, что Сирус Мирзазаде, являясь выдающимся представителем азербайджанского изобразительного искусства, внес ценный вклад в культуру своей страны благодаря многочисленным произведениям в области монументальной и станковой живописи, а также графики. Его творчество сформировалось на основе древних и глубоких традиций. В его работах оживают древние наскальные рисунки Азербайджана, любимый им табризский миниатюрный стиль, а также традиционное восточное искусство, которое благодаря его уникальному подходу и мастерской импровизации обрело новую жизнь.
Затем мероприятие продолжилось в формате диалога, сопровождавшегося активным участием аудитории. Студенты задали Народному художнику множество интересующих их вопросов. Сирус Мирзазаде выразил удовлетворение встречей с молодёжью, пожелав им успехов в учёбе и будущей профессиональной деятельности.