Dekabrın 26-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının 25 illik yubileyinə həsr olunmuş “25 il sənət yolu” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Çoxsaylı elm və mədəniyyət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələrinin qatıldığı tədbirdə Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Natiq Əliyev, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilov, Azərbaycan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, Xalq rəssamı Ömər Eldarov, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin rektoru Ceyran Mahmudova, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru Kamilə Dadaşzadə, görkəmli dövlət və ictimai xadim Həsən Həsənov, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova çıxış edərək Akademiyanın 25 illik fəaliyyət yoluna nəzər salıblar.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, 2000-ci ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və imzaladığı Sərəncamla əsası qoyulan Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyası ölkədə təsviri sənət sahəsində ali təhsilin inkişafında yeni mərhələnin əsasını qoyub. Bu gün akademiya milli incəsənət ənənələrini yaşadan, təsviri və dekorativ sənətin bütün istiqamətləri üzrə peşəkar kadrlar hazırlayan aparıcı ali təhsil müəssisəsi kimi mühüm rola malikdir.
Akademiyanın professor-müəllim heyətinin yaradıcılığını əks etdirən ekspozisiya rəngkarlıq, heykəltəraşlıq, qrafika və dekorativ tətbiqi sənət nümunələrini əhatə edir. Burada Azərbaycan təsviri sənətinin tanınmış nümayəndələri – N.Əliyev, F.Salayev, S. Məmmədov, S.Mirzəzadə, E.Mikayılzadə, C.Hüseynov, M.Hüseynov, N.Əhmədova və digər müəlliflərin əsərləri ilə yanaşı, akademiyanın yaradıcı mühitində formalaşan B.Yusifov, R.Məmmədov, R.Qarayev, N.Məmmədov, C.Ağayev və başqa istedadlı gənc rəssamların bədii axtarışlarını əks etdirən işlər də nümayiş olunur.
Ekspozisiyada, həmçinin 1920-ci ildə formalaşmış milli rəssamlıq məktəbinin B.Mirzəzadə, D.Kazımov, O.Sadıqzadə kimi görkəmli yetirmələrinin əsərləri yer alıb. Qeyd edək ki, məhz həmin məktəb sonrakı dövrlərdə Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının formalaşması üçün möhkəm yaradıcılıq və pedaqoji baza rolunu oynayıb.
10 yanvar 2026-cı il tarixinədək davam edəcək sərgi Rəssamlıq Akademiyasında formalaşmış yaradıcılıq mühitini, bədii ənənələrin nəsillərarası davamlılığını və Azərbaycan təsviri sənətinin inkişaf yolunu dolğun şəkildə təqdim edir.

26 декабря в Азербайджанском национальном музее искусства состоялась церемония открытия выставки «25 лет пути искусства», посвящённой 25-летнему юбилею Азербайджанской государственной академии художеств.
В мероприятии, в котором приняли участие многочисленные деятели науки и культуры, представители общественности, с выступлениями приняли участие ректор Азербайджанской академии художеств Натиг Алиев, председатель Союза художников Азербайджана Фархад Халилов, заместитель министра науки и образования Азербайджанской Республики Идрис Исаев, народный художник Омар Эльдаров, ректор Азербайджанского государственного университета культуры и искусств Джейран Махмудова, ректор Азербайджанской национальной консерватории Камила Дадашзаде, видный государственный и общественный деятель Гасан Гасанов, а также директор Азербайджанского национального музея искусства Ширин Меликова. В своих выступлениях они обратились к 25-летнему пути развития Академии.
В выступлениях было отмечено, что Азербайджанская академия художеств, основанная в 2000 году на основе Распоряжения, подписанного Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, положила начало новому этапу развития высшего художественного образования в стране. Сегодня Академия играет важную роль как ведущий вуз, сохраняющий национальные художественные традиции и готовящий профессиональные кадры по всем направлениям изобразительного и декоративно-прикладного искусства.
Затем участники мероприятия ознакомились с экспозицией выставки.
Экспозиция, отражающая творчество профессорско-преподавательского состава Академии, включает произведения живописи, скульптуры, графики и декоративно-прикладного искусства. Наряду с работами известных представителей азербайджанского изобразительного искусства — Н. Алиева, Ф. Салаева, С. Мамедова, С. Мирзазаде, Э. Микаилзаде, Дж. Гусейнова, М. Гусейнова, Н. Ахмедовой и других авторов, на выставке представлены и произведения талантливых молодых художников — Б. Юсифова, Р. Мамедова, Р. Гараева, Н. Мамедова, Дж. Агаева и других, сформировавшихся в творческой среде Академии.
В экспозиции также представлены произведения выдающихся представителей национальной художественной школы, сформировавшейся в 1920 году, — Б. Мирзазаде, Д. Казымова, О. Садыгзаде. Следует отметить, что именно эта школа в последующие годы сыграла роль прочной творческой и педагогической основы для формирования Азербайджанской академии художеств.
Выставка, которая продлится до 10 января 2026 года, всесторонне представляет творческую среду, сформированную в Академии художеств, преемственность художественных традиций между поколениями и путь развития азербайджанского изобразительного искусства.