Dekabrın 17-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində əvəzolunmaz səsi və mahnıları ilə Azərbaycan musiqisini dünyaya tanıdan ölməz sənətkar Rəşid Behbudovun 110 illik yubileyinə həsr edilmiş “Səsin rəngi” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Dekabrın 17-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində əvəzolunmaz səsi və mahnıları ilə Azərbaycan musiqisini dünyaya tanıdan ölməz sənətkar Rəşid Behbudovun 110 illik yubileyinə həsr edilmiş “Səsin rəngi” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Rəşid Behbudov Fondunun təşkilatçılığı və Azərbaycan Beynəlxalq Bankının dəstəyi ilə keçirilən sərgidə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası və R.Behbudovun şəxsi kolleksiyasından seçilmiş sənət nümunələri yer alır.
Sərginin açılışında Azərbacan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, ABB-nin İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov, Əməkdar rəssam, ali dərəcəli bərpaçı Natiq Səfərov, Rəşid Behbudov Fondunun direktoru Kamil Şahverdiyev, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı, professor Fərhad Xəlilov çıxış ediblər. Çıxışlar zamanı Rəşid Behbudovun özünəməxsus ifası və aktyorluq məharəti ilə milli musiqi və kino sənətimizə verdiyi dəyərli töhfələr, həmçinin Azərbaycan mədəniyyətini dünyada layiqincə tanıtması xüsusi qeyd olunub.
Tədbirdə Xalq rəssamı Asəf Cəfərovun 1975-ci ildə yaratdığı “Rəşid Behbudovun portreti” əsərinin hekayəsi haqqında qısa video nümayiş olunub. Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.

On December 17, the Azerbaijan National Museum of Art hosted the opening of the exhibition “The Color of the Voice”, dedicated to the 110th anniversary of the legendary artist Rashid Behbudov, whose unique voice and songs introduced Azerbaijani music to the world.
On December 17, the Azerbaijan National Museum of Art hosted the opening of the exhibition “The Color of the Voice”, dedicated to the 110th anniversary of the legendary artist Rashid Behbudov, whose unique voice and songs introduced Azerbaijani music to the world. The exhibition was organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan National Museum of Art, and the Rashid Behbudov Foundation, with the support of Azerbaijan International Bank. The exhibition features artworks selected from the collections of the Azerbaijan National Museum of Art, the Azerbaijan State Art Gallery, and Rashid Behbudov’s personal collection.
At the opening ceremony, speeches were delivered by the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Adil Kerimli; Director of the Azerbaijan National Museum of Art, Shirin Malikova; Chairman of the Board of Azerbaijan International Bank, Abbas Ibrahimov; Honored Artist and Senior Restorer, Natiq Safarov; Director of the Rashid Behbudov Foundation, Kamil Shahverdiyev; and Chairman of the Union of Artists of Azerbaijan, People’s Artist, Professor Farhad Khalilov. They emphasized Behbudov’s invaluable contributions to national music and cinema through his distinctive performance and acting skills, as well as his role in promoting Azerbaijani culture internationally.
During the event, a short video about the creation of the portrait “Rashid Behbudov” by People’s Artist Asaf Jafarov in 1975 was shown. After the official part, guests toured and familiarized themselves with the exhibition.