Dekabrın 17-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində əvəzolunmaz səsi və mahnıları ilə Azərbaycan musiqisini dünyaya tanıdan ölməz sənətkar Rəşid Behbudovun 110 illik yubileyinə həsr edilmiş “Səsin rəngi” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Dekabrın 17-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində əvəzolunmaz səsi və mahnıları ilə Azərbaycan musiqisini dünyaya tanıdan ölməz sənətkar Rəşid Behbudovun 110 illik yubileyinə həsr edilmiş “Səsin rəngi” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Rəşid Behbudov Fondunun təşkilatçılığı və Azərbaycan Beynəlxalq Bankının dəstəyi ilə keçirilən sərgidə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası və R.Behbudovun şəxsi kolleksiyasından seçilmiş sənət nümunələri yer alır.
Sərginin açılışında Azərbacan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, ABB-nin İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov, Əməkdar rəssam, ali dərəcəli bərpaçı Natiq Səfərov, Rəşid Behbudov Fondunun direktoru Kamil Şahverdiyev, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq rəssamı, professor Fərhad Xəlilov çıxış ediblər. Çıxışlar zamanı Rəşid Behbudovun özünəməxsus ifası və aktyorluq məharəti ilə milli musiqi və kino sənətimizə verdiyi dəyərli töhfələr, həmçinin Azərbaycan mədəniyyətini dünyada layiqincə tanıtması xüsusi qeyd olunub.
Tədbirdə Xalq rəssamı Asəf Cəfərovun 1975-ci ildə yaratdığı “Rəşid Behbudovun portreti” əsərinin hekayəsi haqqında qısa video nümayiş olunub. Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar.

17 декабря в Азербайджанском национальном музее искусства состоялось открытие выставки «Цвет голоса», посвящённой 110-летию выдающегося артиста Рашида Бехбудова, чьим неповторимым голосом и песнями он познакомил мир с азербайджанской музыкой.
17 декабря в Азербайджанском национальном музее искусства состоялось открытие выставки «Цвет голоса», посвящённой 110-летию выдающегося артиста Рашида Бехбудова, чьим неповторимым голосом и песнями он познакомил мир с азербайджанской музыкой. Выставка организована Министерством культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанским национальным музеем искусства и Фондом Рашида Бехбудова при поддержке Азербайджанского Международного Банка. На выставке представлены произведения искусства из коллекций Азербайджанского национального музея искусства, Государственной картинной галереи Азербайджана и личной коллекции Р. Бехбудова.
На церемонии открытия выступили министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли, директор Азербайджанского национального музея искусства Ширин Меликова, председатель Правления АМБ банка Аббас Ибрагимов, Заслуженный художник и старший реставратор Натиг Сеферов, директор Фонда Рашида Бехбудова Камиль Шахвердиев, председатель Союза художников Азербайджана, Народный художник, профессор Фархад Халилов. В своих выступлениях они особо отметили вклад Рашида Бехбудова в развитие национальной музыки и кинематографа благодаря его уникальному исполнительскому и актёрскому мастерству, а также роль артиста в продвижении азербайджанской культуры на международной арене.
В ходе мероприятия был показан короткий видеоролик о создании Народным художником Асефом Джафаровым в 1975 году портрета «Рашид Бехбудов». После официальной части гости осмотрели выставку.