Noyabrın 19-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Sərhədsiz incəsənət” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Elm və Təhsil Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının və Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgi türkdillli dövlətlərin və Macarıstanın incəsənət və rəssamlıq üzrə ali təhsil müəssisələrinin rəhbərlərini bir araya gətirən Rektorlar Şurasının ilk iclası və Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının yaranmasının 25 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində həyata keçirilib.
Sərginin açılış mərasimində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Natiq Əliyev, Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının prorektoru Salhab Məmmədov, Qırğız Respublikasının T. Sadıkov adına Milli İncəsənət Akademiyasının rektoru Aidarbek Usukeev, Şimali Kipr Türk Respublikasının Arkin Yaratıcı Sanatlar və Tasarım Universitetinin rektoru Asım Vehbi, Qazaxıstan Respublikasının T.Yorqenov adına Qazax Milli İncəsənət Akademiyasının rektoru Arman Judebayev, Macarıstan Rəssamlıq Universitetinin rektoru İstvan Eros, Mimar Sinan Universitetinin Təsviri sənət fakültəsinin dekan müavini Yusuf Şengür, Özbəkistan Rəssamlıq Akademiyasının elmi katibi Feruza Abdıxanova çıxış ediblər.
Onlar çıxışlarında türkdilli dövlətlərin və Macarıstanın incəsənət universitetlərinin tələbələrinin əsərlərindən ibarət sərginin ortaq mədəni dəyərlərimizi nümayiş etdirdiyini qeyd ediblər. Dostluq, birlik və əməkdaşlıq mesajlarının sənət vasitəsilə çatdırıldığı belə layihələrin mədəni əlaqələrin güclənməsinə töhfə verdiyini vurğulayıbıar.
Daha sonra qonaqlar “Sərhədsiz incəsənət” sərgisi və AMİM-nin yeni daimi ekspozisiyaları ilə tanış olublar.

On November 19, the opening ceremony of the exhibition “Art Without Borders” was held at the Azerbaijan National Museum of Art.
The exhibition was jointly organized by the Ministry of Science and Education, the Ministry of Culture, the Azerbaijan State Academy of Fine Arts, and the Azerbaijan National Museum of Art. It was held within the framework of the first meeting of the Council of Rectors, which brought together the heads of higher education institutions in the fields of art and painting from Turkic-speaking countries and Hungary, as well as within the program of events dedicated to the 25th anniversary of the establishment of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts.
Speeches at the opening ceremony were delivered by Shirin Malikova, Director of the Azerbaijan National Museum of Art; Natig Aliyev, Rector of the Azerbaijan State Academy of Fine Arts; Salhab Mammadov, Vice-Rector of the Academy; Aidarbek Usukeev, Rector of the T. Sadikov National Academy of Arts of the Kyrgyz Republic; Asım Vehbi, Rector of the Arkin University of Creative Arts and Design of the Turkish Republic of Northern Cyprus; Arman Judebayev, Rector of the T. Zhurgenov Kazakh National Academy of Arts of the Republic of Kazakhstan; István Eros, Rector of the Hungarian University of Fine Arts; Yusuf Şengür, Deputy Dean of the Faculty of Fine Arts at Mimar Sinan University; and Feruza Abdikhanova, Scientific Secretary of the Academy of Arts of Uzbekistan.
In their speeches, they emphasized that the exhibition, consisting of works by students of art universities from Turkic-speaking countries and Hungary, showcases shared cultural values. It was highlighted that such projects, which convey messages of friendship, unity, and cooperation through art, contribute to strengthening cultural ties.
Afterwards, the guests toured the “Art Without Borders” exhibition and the new permanent exhibitions of the Azerbaijan National Museum of Art.