Noyabrın 6-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Zəfərin rəngləri” adlı sərginin açılışı keçirilib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı və Muzeyin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgi 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış Zəfərin 5 illiyinə həsr olunub.
Tədbir şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı sədrinin birinci müavini, Xalq rəssamı Salhab Məmmədov çıxış edərək sərginin qələbəmizin sənət salnaməsini yaradan rəssamların Vətənə olan sevgisinin, qürur və birliyimizin rənglərdəki təcəssümü olduğunu vurğulayıblar. Tədbirdə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin I və II Qarabağ müharibəsinin veteranı olan əməkdaşları səhnəyə dəvət edilib və onların timsalında tarixi zəfəri qazandıran bütün qəhrəmanlar minnətdarlıqla alqışlanılıb.
Ekspozisiyada tanınmış və gənc rəssamların Vətən müharibəsi qəhrəmanlarına, Böyük Qayıdışa və Qarabağın füsünkar təbiətinə həsr olunmuş əsərləri təqdim olunur.
Sərgidə Xalq rəssamları Arif Hüseynov, Sirus Mirzəzadə, Əməkdar rəssamlar Adil Şıxəliyev, Elşən Hacızadə, eləcə də müasir rəssamlar Vəfa Pənahova, İntiqam Ağayev, Nigar Vəliyeva və digərlərinin müxtəlif texnikalarda işlədikləri əsərlər yer alır.
“Cıdır düzü”, “Xarıbülbül”, “Qayıdış”, “Zəfərin şəfəqi”, “Şuşa, sən azadsan” kimi əsərlər möhtəşəm qələbə ruhunu və qəhrəmanların obrazlarını bədii dildə ifadə edir.

On November 6, the opening of the exhibition titled “Colors of Victory” was held at the Azerbaijan National Museum of Art. Organized jointly by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Union of Artists of Azerbaijan, and the Museum, the exhibition is dedicated to the 5th anniversary of the Victory achieved in the 44-day Patriotic War.
The event began with a one-minute moment of silence in memory of our martyrs. Director of the Azerbaijan National Museum of Art, Shirin Malikova, and First Deputy Chairman of the Union of Artists of Azerbaijan, People’s Artist Salhab Mammadov, delivered speeches, emphasizing that the exhibition reflects the love for the Motherland, pride, and unity of the artists who created the artistic chronicle of our Victory. During the event, the Museum’s staff members who are veterans of the First and Second Karabakh Wars were invited to the stage, and through them, all heroes who contributed to the historic Victory were gratefully applauded.
The exhibition presents works by renowned and young artists dedicated to the heroes of the Patriotic War, the Great Return, and the enchanting nature of Karabakh.
The exhibition features works created in various techniques by People’s Artists Arif Huseynov and Sirus Mirzazade, Honored Artists Adil Shikhaliyev and Elshan Hajizadeh, as well as contemporary artists Vafa Panahova, Intigam Aghayev, Nigar Valiyeva, and others.
Artworks such as “Jidir Plain,” “Khari-bulbul,” “Return,” “Dawn of Victory,” and “Shusha, You Are Free” artistically express the spirit of the magnificent victory and the images of the heroes.