Noyabrın 6-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Zəfərin rəngləri” adlı sərginin açılışı keçirilib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı və Muzeyin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgi 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış Zəfərin 5 illiyinə həsr olunub.
Tədbir şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova və Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı sədrinin birinci müavini, Xalq rəssamı Salhab Məmmədov çıxış edərək sərginin qələbəmizin sənət salnaməsini yaradan rəssamların Vətənə olan sevgisinin, qürur və birliyimizin rənglərdəki təcəssümü olduğunu vurğulayıblar. Tədbirdə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin I və II Qarabağ müharibəsinin veteranı olan əməkdaşları səhnəyə dəvət edilib və onların timsalında tarixi zəfəri qazandıran bütün qəhrəmanlar minnətdarlıqla alqışlanılıb.
Ekspozisiyada tanınmış və gənc rəssamların Vətən müharibəsi qəhrəmanlarına, Böyük Qayıdışa və Qarabağın füsünkar təbiətinə həsr olunmuş əsərləri təqdim olunur.
Sərgidə Xalq rəssamları Arif Hüseynov, Sirus Mirzəzadə, Əməkdar rəssamlar Adil Şıxəliyev, Elşən Hacızadə, eləcə də müasir rəssamlar Vəfa Pənahova, İntiqam Ağayev, Nigar Vəliyeva və digərlərinin müxtəlif texnikalarda işlədikləri əsərlər yer alır.
“Cıdır düzü”, “Xarıbülbül”, “Qayıdış”, “Zəfərin şəfəqi”, “Şuşa, sən azadsan” kimi əsərlər möhtəşəm qələbə ruhunu və qəhrəmanların obrazlarını bədii dildə ifadə edir.

6 ноября в Азербайджанском национальном музее искусств состоялось открытие выставки под названием «Цвета Победы». Выставка, организованная при совместном участии Министерства культуры Азербайджанской Республики, Союза художников Азербайджана и Музея, посвящена 5-летию Победы, одержанной в 44-дневной Отечественной войне.
Мероприятие началось с минуты молчания в память о наших шехидах. Директор Азербайджанского национального музея искусств Ширин Меликова и первый заместитель председателя Союза художников Азербайджана, народный художник Салхаб Мамедов выступили с речами, подчеркнув, что выставка является отражением любви художников к Родине, их гордости и единства, выраженных в красках и создающих художественную летопись нашей Победы. На мероприятие были приглашены сотрудники Музея — ветераны Первой и Второй Карабахских войн, и в их лице с благодарностью были аплодисментами отмечены все герои, принесшие стране историческую Победу.
В экспозиции представлены произведения известных и молодых художников, посвящённые героям Отечественной войны, Великому Возвращению и чарующей природе Карабаха.
На выставке представлены работы народных художников Арифа Гусейнова и Сируса Мирзазаде, заслуженных художников Адиля Шихалиева и Эльшана Гаджизаде, а также современных художников Вафы Панаховой, Интигама Агаева, Нигяр Велиевой и других, выполненные в различных техниках.
Такие произведения, как «Джидыр дюзю», «Харыбюльбюль», «Возвращение», «Рассвет Победы», «Шуша, ты свободна» художественным языком выражают дух великой Победы и образы героев.