4 noyabr tarixində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Azərbaycan incəsənət xəzinəsi” adlı yeni daimi ekspozisiyanın açılış mərasimi keçirilib. Yeni ekspozisiya 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı Zəfərin 5 illiyi münasibətilə təqdim edilib.
Açılış mərasimində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı və Xalq rəssamı Salhab Məmmədov çıxış ediblər. Onlar Zəfər Günü ərəfəsində açılan bu ekspozisiyanın Azərbaycan xalqının dünya mədəniyyət xəzinəsinə bəxş etdiyi nadir sənət incilərindən ibarət olmaqla, təkcə incəsənət hadisəsi deyil, həm də milli qürur və qalibiyyət ruhunun bədii təcəssümü olduğunu qeyd ediblər.
Ekspozisiyada Azərbaycan incəsənətinin Tunc dövründən XX əsrin əvvəlinədək keçdiyi inkişaf yolu ardıcıl və elmi əsaslarla təqdim olunub. Tunc və antik dövrlərə aid keramika və bədii metal məmulatları qədim sənətkarlığımızın yüksək səviyyəsini nümayiş etdirir. Qadın bütü və balbal heykəli qədim inanc və əcdadlar kultunu əks etdirən unikal eksponatlardandır. İlk dəfə olaraq arxeoloji materialların tapıldığı yerlər xəritə üzərində göstərilib, qara cilalı keramikanın hazırlanması isə animasiya filmi şəklində təqdim olunur. Orta əsrlərə aid ağacoyma, misgərlik, zərgərlik, bədii tikmə və xalça nümunələri xalq sənətkarlığının zənginliyini və bədii zövqünü nümayiş etdirir. Səfəvi və Qacar dövrlərinə aid miniatürlər, keramika və kaşı sənəti nümunələri, eləcə də Mirzə Qədim İrəvani, Mir Möhsün Nəvvab və Abbas Hüseyninin əsərləri Azərbaycan təsviri və dekorativ sənətinin inciləri kimi təqdim olunur.

4 ноября в Азербайджанском национальном музее искусств состоялась церемония открытия новой постоянной экспозиции под названием «Сокровищница азербайджанского искусства». Новая экспозиция представлена по случаю 5-летия славной Победы, одержанной в 44-дневной Отечественной войне.
На церемонии открытия выступили директор Азербайджанского национального музея искусств Ширин Меликова, директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, и народный художник Салхаб Мамедов. Они отметили, что эта экспозиция, открытая накануне Дня Победы и состоящая из редких произведений искусства, подаренных азербайджанским народом мировому культурному наследию, является не только художественным событием, но и художественным воплощением национальной гордости и духа победы.
В экспозиции последовательно и на научной основе представлена история развития азербайджанского искусства от бронзового века до начала XX века. Керамика и художественные металлические изделия бронзового и античного периодов демонстрируют высокий уровень древнего мастерства. Женская статуэтка и балбал — уникальные экспонаты, отражающие древние верования и культ предков. Впервые на карте обозначены места находок археологических материалов, а процесс изготовления чернолощёной керамики представлен в виде анимационного фильма. Примеры средневековой резьбы по дереву, медного дела, ювелирного искусства, художественной вышивки и ковроткачества отражают богатство и художественный вкус народного прикладного искусства. Миниатюры, керамика и образцы искусства ка́ши эпох Сефевидов и Каджаров, а также произведения Мирзы Кадима Иревани, Мир Мохсуна Навваба и Аббаса Гусейни представлены как шедевры азербайджанского изобразительного и декоративно-прикладного искусства.