Oktyabrın 14-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Meksikanın Dieqo Rivera Anauakali Muzeyinin “Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” sərgisinin açılışı baş tutub.
Açılış mərasimində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Meksikanın Azərbaycandakı səfiri Viktoriya Romero, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Telman İbrahimov və Meksikanın Dieqo Rivera Anauakali Muzeyinin direktoru Teresa Moya çıxış edərək sərginin əhəmiyyətindən danışıblar. Onlar Dieqo Rivera yaradıcılığının bəşəri dəyərləri əks etdirdiyini və Meksikanın mədəni irsinin ayrılmaz hissəsi olduğunu vurğulayıblar. Çıxışlarda sərginin Azərbaycan və Meksika arasında mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verdiyi bildirilib və təşkilatçılara minnətdarlıq ifadə olunub.
Sərgi Meksikanın Azərbaycandakı Səfirliyi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Anauakali Muzeyi və Muzeyin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. Burada dünyaca məşhur rəssam Dieqo Riveranın (1886–1957) yaradıcılığını əks etdirən 100-ə yaxın fotoqrafik reproduksiya – divar rəsmləri, eskizlər və arxiv materialları nümayiş olunur.
Sərginin ekspozisiyası beş əsas tematik bölmədən ibarətdir. Burada rəssamın incəsənət haqqında düşüncələri, muralist hərəkatındakı mövqeyi, rəssamlıq və memarlığın sintezi və inqilabdan sonrakı Meksikada incəsənətin ictimai rolu izlənilir. Həmçinin, sərgidə “Yaradılış” (1922), “İki yol ayrıcında qalan insan”(1933-1934) “İnsan, kainatın idarəçisi”(1934) kimi monumental əsərlərin reproduksiyaları da təqdim edilir.
Sərginin mərkəzi hissəsi rəssamın təşəbbüsü ilə yaradılan və zəngin kolleksiyasının qorunduğu Anauakali Muzeyinə həsr olunub. Mexikoda yerləşən bu muzey qədim irs və gələcəyi birləşdirən simvolik məkandır.
“Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” sərgisi 31 dekabr 2025-ci ilədək ziyarətçilər üçün açıq olacaq.

On October 14, the Azerbaijan National Museum of Art hosted the opening of the exhibition “Diego Rivera: The Promise of a Better Future”, organized by the Diego Rivera Anahuacalli Museum (Mexico).
At the opening ceremony, speeches were delivered by Şirin Malikova, Director of the Azerbaijan National Museum of Art; Victoria Romero, Ambassador of Mexico to Azerbaijan; Dr. Telman Ibrahimov, PhD in Art Studies; and Teresa Moya, Director of the Diego Rivera Anahuacalli Museum. The speakers emphasized the importance of the exhibition, noting that Diego Rivera’s art reflects universal human values and constitutes an integral part of Mexico’s cultural heritage. They also highlighted that the exhibition contributes to strengthening cultural ties between Azerbaijan and Mexico and expressed gratitude to the organizers.
The exhibition is jointly organized by the Embassy of Mexico in Azerbaijan, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Anahuacalli Museum, and the Azerbaijan National Museum of Art. It presents around 100 photographic reproductions illustrating the work of the world-renowned artist Diego Rivera (1886–1957), including murals, sketches, and archival materials.
The exhibition features five main thematic sections. It explores the artist’s reflections on art, his role in the muralist movement, the synthesis of painting and architecture, and the social function of art in post-revolutionary Mexico. It also includes reproductions of monumental works such as “The Creation” (1922), “Man at the Crossroads” (1933–1934), and “Man, Controller of the Universe” (1934).
The central section of the exhibition is dedicated to the Anahuacalli Museum, founded on the artist’s initiative and home to his rich collection. Located in Mexico City, this museum serves as a symbolic space that unites ancient heritage with the vision of the future.
The exhibition “Diego Rivera: The Promise of a Better Future” will remain open to visitors until December 31, 2025