Oktyabrın 14-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Meksikanın Dieqo Rivera Anauakali Muzeyinin “Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” sərgisinin açılışı baş tutub.
Açılış mərasimində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova, Meksikanın Azərbaycandakı səfiri Viktoriya Romero, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Telman İbrahimov və Meksikanın Dieqo Rivera Anauakali Muzeyinin direktoru Teresa Moya çıxış edərək sərginin əhəmiyyətindən danışıblar. Onlar Dieqo Rivera yaradıcılığının bəşəri dəyərləri əks etdirdiyini və Meksikanın mədəni irsinin ayrılmaz hissəsi olduğunu vurğulayıblar. Çıxışlarda sərginin Azərbaycan və Meksika arasında mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verdiyi bildirilib və təşkilatçılara minnətdarlıq ifadə olunub.
Sərgi Meksikanın Azərbaycandakı Səfirliyi, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Anauakali Muzeyi və Muzeyin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. Burada dünyaca məşhur rəssam Dieqo Riveranın (1886–1957) yaradıcılığını əks etdirən 100-ə yaxın fotoqrafik reproduksiya – divar rəsmləri, eskizlər və arxiv materialları nümayiş olunur.
Sərginin ekspozisiyası beş əsas tematik bölmədən ibarətdir. Burada rəssamın incəsənət haqqında düşüncələri, muralist hərəkatındakı mövqeyi, rəssamlıq və memarlığın sintezi və inqilabdan sonrakı Meksikada incəsənətin ictimai rolu izlənilir. Həmçinin, sərgidə “Yaradılış” (1922), “İki yol ayrıcında qalan insan”(1933-1934) “İnsan, kainatın idarəçisi”(1934) kimi monumental əsərlərin reproduksiyaları da təqdim edilir.
Sərginin mərkəzi hissəsi rəssamın təşəbbüsü ilə yaradılan və zəngin kolleksiyasının qorunduğu Anauakali Muzeyinə həsr olunub. Mexikoda yerləşən bu muzey qədim irs və gələcəyi birləşdirən simvolik məkandır.
“Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” sərgisi 31 dekabr 2025-ci ilədək ziyarətçilər üçün açıq olacaq.

14 октября в Азербайджанском национальном музее искусств состоялось открытие выставки Музея Диего Риверы Анауакали (Мексика) под названием «Диего Ривера: Обещание лучшего будущего».
На церемонии открытия выступили директор Азербайджанского национального музея искусств Ширин Меликова, посол Мексики в Азербайджане Виктория Ромеро, доктор философии по искусствоведению Телман Ибрагимов и директор Музея Диего Риверы Анауакали Тереса Мойя. В своих выступлениях они подчеркнули значение выставки, отметив, что творчество Диего Риверы отражает универсальные человеческие ценности и является неотъемлемой частью культурного наследия Мексики. Было отмечено, что выставка способствует укреплению культурных связей между Азербайджаном и Мексикой, а также выражена благодарность организаторам.
Выставка организована Посольством Мексики в Азербайджане, Министерством культуры Азербайджанской Республики, Музеем Анауакали и Азербайджанским национальным музеем искусств. На ней представлено около 100 фотографических репродукций, отражающих творчество всемирно известного художника Диего Риверы (1886–1957): настенные росписи, эскизы и архивные материалы.
Экспозиция выставки состоит из пяти основных тематических разделов. Здесь освещаются размышления художника об искусстве, его позиция в движении муралистов, синтез живописи и архитектуры, а также общественная роль искусства в послереволюционной Мексике. Кроме того, представлены репродукции его монументальных произведений — «Творение» (1922), «Человек на перепутье» (1933–1934) и «Человек, управляющий Вселенной» (1934).
Центральная часть выставки посвящена Музею Анауакали, основанному по инициативе самого художника, где хранится его богатая коллекция. Этот музей, расположенный в Мехико, является символическим пространством, объединяющим древнее наследие и будущее.
Выставка «Диего Ривера: Обещание лучшего будущего» будет открыта для посетителей до 31 декабря 2025 года.