Mayın 30-da Ankara Rəsm və Heykəl Muzeyində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasına aid əsərlərdən ibarət “Mədəni yaddaşımızda Qərbi Azərbaycan” sərgisinin açılışı olub. Görkəmli rəssam, milli təsviri sənətdə realist rəngkarlığın banisi Mirzə Qədim İrəvaninin (1825-1875) 200 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Türkiyə Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi, Ankaradakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və Ankara Rəsm və Heykəl Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir.
Mayın 30-da Ankara Rəsm və Heykəl Muzeyində Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasına aid əsərlərdən ibarət “Mədəni yaddaşımızda Qərbi Azərbaycan” sərgisinin açılışı olub. Görkəmli rəssam, milli təsviri sənətdə realist rəngkarlığın banisi Mirzə Qədim İrəvaninin (1825-1875) 200 illik yubileyinə həsr olunmuş sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Türkiyə Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi, Ankaradakı Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və Ankara Rəsm və Heykəl Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. Sərginin açılış mərasiminə Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifovanın rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti, Türkiyə Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin, TÜRKSOY-un təmsilçiləri qatılılıblar.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova, Türkiyə Respublikası mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Serdar Çam çıxış ediblər. Onlar Mirzə Qədim İrəvaninin Azərbaycan təsviri sənətinin inkişafındakı mühüm rolundan danışaraq, tarixi yaddaşın, mədəni dəyərlərin təbliği baxımından belə sərgilərin davamlı olmasının vacibliyi vurğulayıblar. Daha sonra açılış lenti kəsilib və sərgi ziyarətçilərə təqdim olunub. AMİM-nin direktoru Şirin Məlikova sərgi haqqında qonaqlara geniş məlumat verib.
Qeyd edək ki, sərgidə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından 40-dək unikal sənət əsəri nümayiş olunur. Ekspozisiyada İrəvanda yaşayıb-yaratmış Mirzə Qədim İrəvaninin qrafik portretləri, vaxtilə İrəvan Sərdar sarayını bəzəmiş divar pannolarının surətləri nümayiş etdirilir. Konsepsiyaya uyğun olaraq sarayın füsunkar interyeri də süni intellekt vasitəsilə canlandırılıb.
Bununla yanaşı sərgidə rəssamlar İ.Zankovski və N.Qruşevin İrəvanın təsvir olunduğu əsərləri, görkəmli rəssam Bəhruz Kəngərlinin “Qaçqınlar” silsiləsi, Xalq rəssamı Hüseyn Əliyevin portretləri, eləcə də İrəvanın kübar saray mühitini əks etdirən dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri yer alır.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə“Yaradıcı Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində Mirzə Qədim İrəvaninin 200 illik yubileyi münasibətilə çəkilmiş “Cənnət yuxusu” bədii-sənədli filmi nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, bu sərgi ilə ilk dəfə Türkiyədə Mirzə Qədim İrəvani irsi, Qərbi Azərbaycan təsviri və dekorativ-tətbiqi sənəti geniş formatda təqdim edilir.

30 мая в Музее живописи и скульптуры Анкары открылась выставка «Западный Азербайджан в нашей культурной памяти», на которой представлены произведения из коллекции Азербайджанского национального музея искусств. Выставка, посвящённая 200-летию выдающегося художника, основоположника реалистической живописи в национальном изобразительном искусстве Мирзы Кадым Иревани (1825–1875), организована при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Министерства культуры и туризма Турецкой Республики, Азербайджанского культурного центра в Анкаре, Азербайджанского национального музея искусств и Музея живописи и скульптуры Анкары.
30 мая в Музее живописи и скульптуры Анкары открылась выставка «Западный Азербайджан в нашей культурной памяти», на которой представлены произведения из коллекции Азербайджанского национального музея искусств.
Выставка, посвящённая 200-летию выдающегося художника, основоположника реалистической живописи в национальном изобразительном искусстве Мирзы Кадым Иревани (1825–1875), организована при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, Министерства культуры и туризма Турецкой Республики, Азербайджанского культурного центра в Анкаре, Азербайджанского национального музея искусств и Музея живописи и скульптуры Анкары.
На церемонии открытия присутствовала делегация во главе с заместителем министра культуры Азербайджанской Республики Саадат Юсифовой, а также представители Министерства культуры и туризма Турции и ТЮРКСОЙ.
На мероприятии выступили Саадат Юсифова и заместитель министра культуры и туризма Турции Сердар Чам, подчеркнув важную роль Мирзы Кадым Иревани в развитии азербайджанского изобразительного искусства и значимость подобных выставок для сохранения исторической памяти и культурных ценностей. После официального открытия была перерезана ленточка, и выставка представлена публике. Директор АНМИ Ширин Меликова подробно рассказала гостям о концепции экспозиции.
На выставке представлено около 40 уникальных произведений из коллекции музея. Экспозиция включает графические портреты Мирзы Кадым Иревани, копии настенных панно, украшавших когда-то Сардарский дворец в Иреване. С помощью искусственного интеллекта воссоздан интерьер дворца.
Также экспонируются картины с видами Иревана художников И. Занковского и Н. Грушева, серия «Беженцы» выдающегося художника Бахруза Кенгерли, портреты народного художника Гусейна Алиева, а также образцы декоративно-прикладного искусства, отражающие атмосферу иреванской дворцовой культуры.
В рамках открытия был показан художественно-документальный фильм «Сон о рае», снятый по заказу Министерства культуры Азербайджанской Республики в рамках проекта «Творческий Азербайджан» к 200-летию Мирзы Кадым Иревани.
Отметим, что это первая столь масштабная презентация наследия Мирзы Кадым Иревани и искусства Западного Азербайджана в Турции.