Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində Azərbaycan  Mədəniyyət günləri çərçivəsində - 21 aprel 2025- ci il tarixində Qapar Aytiyev adına Qırğızıstan Milli Təsviri Sənət Muzeyində "Sənət incilərində yaşayan Azərbaycan millli irsi" adlı sərginin açılışı baş tutub. Burada yer almış Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından seçilmiş əsərlərdən ibarətMirzə Qədim İrəvani: Şərq və Qərb sənət üslublarının qovşağındaadlı ekspozisiya XIX əsr Azərbaycan təsviri sənətinin inkişafında əvəzsiz rol oynamış görkəmli rəssam Mirzə Qədim İrəvaninin (1825-1875) 200 illik yubileyinə həsr olunub.
20-25 aprel tarixlərində Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri keçirilir.
İki ölkənin mədəni əlaqələri sahəsində yeni səhifə açacaq bu mühüm günlərdə qardaş qırğız xalqına Azərbaycan mədəniyyətinin müxtəlif sahələri təqdim olunur.
Mədəniyyət günləri çərçivəsində - 21 aprel 2025- ci il tarixində Qapar Aytiyev adına Qırğızıstan Milli Təsviri Sənət Muzeyində "Sənət incilərində yaşayan Azərbaycan millli irsi" adlı sərginin açılışı baş tutub. Burada yer almış Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyasından seçilmiş əsərlərdən ibarət “Mirzə Qədim İrəvani: Şərq və Qərb sənət üslublarının qovşağında” adlı ekspozisiya XIX əsr Azərbaycan təsviri sənətinin inkişafında əvəzsiz rol oynamış görkəmli rəssam Mirzə Qədim İrəvaninin (1825-1875) 200 illik yubileyinə həsr olunub. Dahi sənətkarın muzeyimizdə qorunub saxlanılan əsərlərinin və yaşadığı dövrün aparıcı sənət üslubunda yaranmış təsviri və dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrinin nümayişi ekspozisiyanın əsas konsepsiyasını təşkil edir.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli , Qırğız Respublikası Mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin birinci müavini Gülbara Abdıkalıkova, Azərbaycanın Qırğızıstandakı səfiri Lətif Qəndilov, eləcə də İran, Pakistan, Özbəkistanın Qırğızıstandakı səfirləri, iki ölkənin tanınmış mədəni və ictimai xadimlər iştirak ediblər.

В рамках Дней культуры Азербайджана в столице Кыргызстана, городе Бишкек 21 апреля 2025 года в Кыргызском национальном музее изобразительных искусств имени Гапара Айтиева состоялось открытие выставки под названием «Национальное наследие Азербайджана, живущее в шедеврах искусства». Здесь была представлена экспозиция «Мирза Кадым Иревани: На пересечении восточного и западного художественных стилей», составленная из отобранных произведений коллекции Азербайджанского Национального музея искусств.
С 20 по 25 апреля в столице Кыргызстана, городе Бишкек, проходят Дни культуры Азербайджана.
В эти важные дни, которые откроют новую страницу в культурных отношениях двух стран, братскому киргизскому народу представляются различные направления азербайджанской культуры.
В рамках Дней культуры 21 апреля 2025 года в Кыргызском национальном музее изобразительных искусств имени Гапара Айтиева состоялось открытие выставки под названием «Национальное наследие Азербайджана, живущее в шедеврах искусства».
Здесь была представлена экспозиция «Мирза Кадым Иревани: На пересечении восточного и западного художественных стилей», составленная из отобранных произведений коллекции Азербайджанского Национального музея искусств.
Выставка посвящена 200-летнему юбилею выдающегося художника Мирзы Кадыма Иревани (1825–1875), сыгравшего неоценимую роль в развитии изобразительного искусства Азербайджана XIX века.
Основную концепцию экспозиции составляет демонстрация произведений великого мастера, хранящихся в нашем музее, а также образцов изобразительного и декоративно-прикладного искусства, созданных в ведущем художественном стиле его времени.
На церемонии открытия выступили министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли, первый заместитель министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызской Республики Гульбара Абдыкалыкова, посол Азербайджана в Кыргызстане Лятиф Гандилов, а также послы Ирана, Пакистана и Узбекистана в Кыргызстане, известные деятели культуры и общественности двух стран.