Oktyabrın 29-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və Meksikanın Azərbaycandakı Səfirliyinin birgə əməkdaşlığı ilə Meksikanın ənənəvi “Ölülər günü” bayramına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tanınmış mədəniyyət xadimlərinin, həmçinin ölkəmizdəki diplomatik korpusların rəhbər və nümayəndələrinin iştirak etdiyi mərasimdə Meksikanın Azərbaycandakı səfiri Viktoriya Romero çıxış edərək “Ölülər günü” bayramının Meksika xalqı üçün əhəmiyyətindən və tarixindən danışıb. Səfir bu kimi tədbirlərin iki ölkə arasındakı mədəni əməkdaşlığın inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O, həmçinin “Ölülər günü”nün mahiyyətcə Azərbaycanda qeyd olunan Novruz bayramına bənzədiyini qeyd edib və gələcəkdə “Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” sərgisi çərçivəsində daha fərqli tədbirlərin keçiriləcəyini bildirib.
Tədbir zamanı T. İsmayılov adına 6 saylı məktəb-liseyin şagirdləri və digər uşaqlar üçün ustad dərsi təşkil olunub. Onlar bayrama aid təsvirləri sevimli rənglərlə boyayıb, daha sonra maskalar taxaraq “Ölülər günü” bayramına həsr edilmiş mahnılarla rəqs ediblər.
Bu tədbirdə qonaqlar Meksikanın simvolik xalq mərasimi ilə yaxından tanış olaraq ümumilikdə ölkənin zəngin mədəni irsi, rəngarəng bədii ənənələri haqqında maraqlı məlumatlar əldə ediblər.
Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində məşhur meksikalı rəssamın yaradıcılığına həsr olunmuş “Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” adlı sərgi ziyarətçilər üçün açıqdır.

29 октября в Азербайджанском национальном музее искусств при содействии Посольства Мексики в Азербайджане состоялось мероприятие, посвящённое традиционному мексиканскому празднику «День мёртвых».
В церемонии приняли участие известные деятели культуры, а также руководители и представители дипломатического корпуса, аккредитованного в нашей стране. Посол Мексики в Азербайджане Виктория Ромеро выступила с речью, рассказав о значении и истории праздника «День мёртвых» для мексиканского народа. Посол подчеркнула, что подобные мероприятия играют важную роль в развитии культурного сотрудничества между двумя странами. Она также отметила, что по своей сути этот праздник напоминает отмечаемый в Азербайджане Новруз байрам, и сообщила, что в будущем в рамках выставки «Диего Ривера: Обещание лучшего будущего» планируется проведение новых, более разнообразных мероприятий.
В рамках события для учащихся школы-лицея №6 имени Т. Исмаилова и других детей был организован мастер-класс. Они раскрашивали рисунки, посвящённые празднику любимыми красками, а затем, надев маски, исполняли танцы под песни, посвящённые «Дню мёртвых».
Участники мероприятия познакомились с символическим народным обрядом Мексики и в целом получили интересную информацию о богатом культурном наследии и многообразных художественных традициях страны.
Отметим, что в настоящее время в Азербайджанском национальном музее искусства открыта выставка «Диего Ривера: Обещание лучшего будущего», посвящённая творчеству известного мексиканского художника.