Oktyabrın 29-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və Meksikanın Azərbaycandakı Səfirliyinin birgə əməkdaşlığı ilə Meksikanın ənənəvi “Ölülər günü” bayramına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tanınmış mədəniyyət xadimlərinin, həmçinin ölkəmizdəki diplomatik korpusların rəhbər və nümayəndələrinin iştirak etdiyi mərasimdə Meksikanın Azərbaycandakı səfiri Viktoriya Romero çıxış edərək “Ölülər günü” bayramının Meksika xalqı üçün əhəmiyyətindən və tarixindən danışıb. Səfir bu kimi tədbirlərin iki ölkə arasındakı mədəni əməkdaşlığın inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O, həmçinin “Ölülər günü”nün mahiyyətcə Azərbaycanda qeyd olunan Novruz bayramına bənzədiyini qeyd edib və gələcəkdə “Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” sərgisi çərçivəsində daha fərqli tədbirlərin keçiriləcəyini bildirib.
Tədbir zamanı T. İsmayılov adına 6 saylı məktəb-liseyin şagirdləri və digər uşaqlar üçün ustad dərsi təşkil olunub. Onlar bayrama aid təsvirləri sevimli rənglərlə boyayıb, daha sonra maskalar taxaraq “Ölülər günü” bayramına həsr edilmiş mahnılarla rəqs ediblər.
Bu tədbirdə qonaqlar Meksikanın simvolik xalq mərasimi ilə yaxından tanış olaraq ümumilikdə ölkənin zəngin mədəni irsi, rəngarəng bədii ənənələri haqqında maraqlı məlumatlar əldə ediblər.
Qeyd edək ki, hazırda Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində məşhur meksikalı rəssamın yaradıcılığına həsr olunmuş “Dieqo Rivera: Daha yaxşı gələcəyin vədi” adlı sərgi ziyarətçilər üçün açıqdır.

On October 29, an event dedicated to Mexico’s traditional “Day of the Dead” celebration was held at the Azerbaijan National Museum of Art, in collaboration with the Embassy of Mexico in Azerbaijan.
The ceremony was attended by prominent cultural figures as well as heads and representatives of the diplomatic corps accredited in the country. The Ambassador of Mexico to Azerbaijan, Victoria Romero, delivered a speech about the meaning and history of the “Day of the Dead” and emphasized that such events play an important role in strengthening cultural cooperation between the two countries. She also noted that, in essence, this celebration resembles the Novruz holiday observed in Azerbaijan, and announced that further events will be held within the framework of the exhibition “Diego Rivera: The Promise of a Better Future.”
During the event, a master class was organized for students of School-Lyceum No. 6 named after T. Ismayilov and other children. They colored drawings related to the holiday with their favorite paints and later, wearing masks, danced to songs dedicated to the “Day of the Dead.”
Guests of the event had the opportunity to learn more about Mexico’s symbolic folk traditions and, in general, gain insight into the country’s rich cultural heritage and vibrant artistic customs.
It should be noted that the exhibition “Diego Rivera: The Promise of a Better Future,” dedicated to the work of the famous Mexican artist, is currently open to visitors at the Azerbaijan National Museum of Art.