Noyabrın 14-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova Rusiya Federasiyasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Federal Dövlət Büdcə Mədəniyyət Müəssisəsi “Dövlət Rus Muzeyi” tərəfindən təşkil olunmuş “Mədəni irs obyekti proyektor işığında” adlı onlayn beynəlxalq elmi-praktik konfransda iştirak edib. Şirin Məlikova öz çıxışında Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin ekspozisiyalarında multimedia vasitələrinin tətbiqindən danışıb.
Noyabrın 14-də Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova Rusiya Federasiyasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Federal Dövlət Büdcə Mədəniyyət Müəssisəsi “Dövlət Rus Muzeyi” tərəfindən təşkil olunmuş “Mədəni irs obyekti proyektor işığında” adlı onlayn beynəlxalq elmi-praktik konfransda iştirak edib. Şirin Məlikova öz çıxışında Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin ekspozisiyalarında multimedia vasitələrinin tətbiqindən danışıb. O, vurğulayıb ki, müasir texnologiyaların köməyi ilə muzey öz eksponatlarını interaktiv şəkildə də təqdim edərək ziyarətçilərə sənət əsərlərini dərindən anlamaq fürsəti verir. Muzeydə təşkil olunmuş “Salam, Novruz!” “Vəcihə Səmədova 100: sənətkar ömrünün səhifələri”, “Səttar Bəhlulzadə — təbiətin ecazkar nağılı” və digər maraqlı konsepsiya həllinə malik sərgilərdə multimedia vasitələrindən geniş istifadə edilərək bir sıra incəsənət əsərləri müasir texnologiyalar vasitəsilə canlandırılıb, onlar haqqında daha geniş məlumat verən QR kodlar, interaktiv sensorlu ekranlar yerləşdirilib ki bütün bunlar ziyarətçilərə informasiyanı operativ, əlçatan və maraqlı şəkildə əldə etməyə imkan yaradır.

14 ноября 2024 г директор Азербайджанского национального музея искусств, доктор философии в области искусствоведения Ширин Меликова приняла участие в международной научно -практической конференции «Объект культурного наследия в свете проектора» организованной Федеральным государственным бюджетным учреждением культуры «Государственный Русский музей» при Министерстве культуры Российской Федерации. В своем выступлении Ширин Меликова говорила на тему использования мультимедийных проектов в экспозициях Азербайджанского национального музея искусств.
14 ноября 2024 г директор Азербайджанского национального музея искусств, доктор философии в области искусствоведения Ширин Меликова приняла участие в международной научно -практической конференции «Объект культурного наследия в свете проектора» организованной Федеральным государственным бюджетным учреждением культуры «Государственный Русский музей» при Министерстве культуры Российской Федерации. В своем выступлении Ширин Меликова говорила на тему использования мультимедийных проектов в экспозициях Азербайджанского национального музея искусств. Было особо отмечено, что благодаря современным технологиям, музей может представлять свои экспонаты интерактивно, позволяя посетителям погружаться в историю искусства Азербайджана. В экспозициях музея « Ваджия Самедова 100: страницы жизни художницы», «Саттар Бахлулзаде — дивная сказка природы», «Салам, Новруз» широко использовались интерактивные экраны, мультимедийные установки, некоторые произведения искусства были «оживлены» при помощи современных технологий, в целом в музее используются аудиогиды, QR-коды, что дает возможность посетителям в оперативной, доступной и увлекательной форме получать информацию.